Barbarella (1968)

Evrenin çıplak silahı Barbarella, Alis Harikalar Diyarında ile Oz Büyücüsü’nün uzayda ve gelecekte geçen hınzır bir adaptasyonu.

Jean Claude Forest’ın 60’lı yılların cinsel devriminden faydalanarak ve Brigitte Bardot’u resmederek yarattığı, 1962-1964 yılları arasında yayınlanan Fransız bir çizgi romanın başkarakteri olan Barbarella, 1968 yılında “Ve Tanrı Kadını Yarattı”nın da yönetmeni olan ve bu türe pek merakı olmayan Roger Vadim tarafından beyaz perdeye taşındı. İtalya’da çekilen film, o zamanlar savaş karşıtları tarafından da fazlasıyla destek buldu. Başrolde Bardot yerine önce Sophia Loren, o reddedince Jane Fonda neden tercih edildi bilinmez ama bu karar onun kült statüsüne erişmesine asla engel olmadı.

KONU

Barbarella çok çok uzak bir gelecekte, 40000’li yıllarda, uzayda yolculuk yaparken ve sıfır yer çekiminde seksi çalımlarla salınırken, Dünya gezegeninin uzaydaki temsilcisi olarak onu zor bir görev beklemektedir: Yeni icadı ile evrendeki barışı tehdit eden Durand Durand adındaki çılgın dâhiyi bulmak ve onu dişi bir Bond edasıyla etkisiz hale getirmek.

NEDEN İZLEMELİ

– Erotik, fantastik, kitsch ve bir o kadar da komik bir bilim kurgu macerasına tanık olmak için.

– Fonda’nın yerçekimsiz ortamda yaptığı striptiz şovunu görebilmek için.

– Bir döneme damgasını vurmuş ve 80’lerin kült grubu olan Duran Duran’ın kurucularına isim konusunda ilham verdiği için.

– Muzır mizahının altında savaş, silahlanma ve modernizme yaptığı başarılı eleştirileri görebilmek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Gerçekte Galler’de bir köyün adı olan Dildano’nun şifresi  “Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch” aynı zamanda Birleşik Krallık’taki en uzun yer adı.

– Barbarella film boyunca yedi kostüm değiştiriyor.

– Ian McKellen filmdeki bir rolün seçmeleri için Roma’ya uçmuştu. Rolü alamamış olmasına rağmen Empire dergisine, sırasını beklerken Jane Fonda’nın  ona kahvaltı hazırladığını anlatmıştır.

– Çizgi romanın yazarı Jean-Claude Forest, Barbarella’yı, Brigitte Bardot’u baz alarak yaratmıştı.

– Jane Fonda, filmin Fransızca versiyonunda da kendi karakterini seslendirdi.

– Sophia Loren başrol teklifini geri çevirmişti.

– Yardımcı rollerin büyük çoğunluğu Tim Turner ve Anton Rodgers tarafından seslendirildi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Fifth Element

– Lara Croft: Tomb Raider

– Charlie’s Angels

– Tank Girl

– Barb Wire


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir