Englar alheimsins / Angels of the Universe (2000)

Kuzey ülkelerinin herkese büyülü gelen bir doğası ve havası vardır ama bunun yanında müthiş bir bunalımı da içinde barındırır. İşte buna en güzel örneklerden biri de Einar Már Guðmundsson’nun İskandinav Edebiyat Ödüllü romanından uyarlanan Englar alheimsins.

İzlandalı yönetmen Friðrik Þór Friðriksson’a dört dalda, başrolde yer alan İzlandalı oyuncu Ingvar Eggert Sigurðsson’a ise Avrupa Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran film, naifliğinin yanı sıra, çarpıcı anlatımıyla da göz dolduruyor.

KONU

Mutlu bir ailesi olan Paul kendinden zengin bir kıza âşık olur. Sanatla dopdolu, ailesi ve yakın dostu ile güzel bir hayatı varken sevdiği kızla ilişkisi sonlanınca yavaş yavaş deliren ve sonunda bir akıl hastanesine kapatılan Paul’un hikâyesi girdiği ortamdaki arkadaşlarının hikâyesi ile çeşitleniyor.

NEDEN İZLEMELİ

– Başkahramanın kendisi ile samimi iç konuşmalarına şahit olmak için.

– Filmdeki muhteşem diyalogların gerçekçiliğini yüzünüzde bir tokat gibi hissedip kendinizi sorgular halde bulduğunuz için.

– Lokanta sahnesinin sizi hapseden sistemle nasıl dalga geçilir düşüncesine eğlenceli bir o kadar da düşündürücü bir şekilde sunulmasından keyif almak için.

– Filmin son sahnesindeki o boş tabureyi gördüğünüz andaki olacakları bilip de bir şey yapamama çaresizliğini size bütün gücü ile hissettirdiği için.

– Anlatmak istediğini naif ama sarsıcı bir şekilde anlatmayı başardığı için.

– Diyalogların içinde kaybolup giderken Sigur Rós ve Hilmar Örn Hilmarsson’un bize eşlik eden o enfes müziklerini dinleme şansına sahip olmak için.

– İçeridekilerin mi yoksa dışarıdakilerin mi daha deli olduğunu düşünmenizi sağladığı için.

– Tımarhane özgür hayat mıdır yoksa duvarlarla sınırlı mıdır sorusunu film boyunca size sordurmayı başardığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Einar Már Guðmundsson romanında erkek kardeşini ve onun deliliğini anlatır.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Noi the Albino

– Reykjavik-Rotterdam

– One Flew Over the Cuckoo’s Nest


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir