Reconstruction (2003)

“Unutmayın ki, her şey yalnızca bir film. Bir yaratı. Ama yine de, acıtır.”

Danimarkalı yönetmen Christoffer Boe, izledikten sonra uzun süre aklınızdan çıkmayacak repliklerle ve görüntülerle, sizi adeta bir yapboz aşk hikâyesinde oradan oraya sürükleyecek.

İlk filmi olan Reconstruction ile Nordik dünyasına “Ben geliyorum” sinyalleri veren Christoffer Boe, Cannes Altın Kamera ödülünün yanında, aynı yıl Norveç Uluslararası Film Festivali’nde, En İyi Yeni Yönetmen dalında da ödül kazanmıştı. Başta Nikolaj Lie Kaas olmak üzere Nordik film dünyasının başarılı oyuncuları Krister Henriksson ve Nicolas Bro, filmin yıldız isimlerinden.

KONU

Sevgilisi Simon ile mutlu bir hayat süren Alex bir akşam metroda Aimee ile karşılaşır ve kelimenin tam anlamıyla ona vurulur. Her şeyi bırakıp Aimee’nin peşinden bara giden Alex istediğini bulabilecek mi? Ya da Aimee’nin kocası August tüm bu olanlara karşı nasıl bir tepki gösterecek? Peki ya Simone, Alex’i kolayca bırakabilecek mi? Gerçek ve kurmacanın tam anlamıyla birbirine karıştığı filmde, kendinizi bir izleyici olarak dört karakterin peşinde oradan oraya koşarken ve olayları çözmeye çalışırken bulacaksınız.

NEDEN İZLEMELİ

– “Sana güvenebilir miyim? Elbette. Yemin eder misin? Neden ben? Çünkü eğer ben senin rüyam isem sen de benimsin demektir.” gibi akıllardan çıkmayan diyalogları kaçırmamak için.

– Danimarkalı oyuncu Nikolaj Lie Kaas’ın kariyerindeki yükselişine şahit olmak için.

– İsveçli Maria Bonnevie’nin duru güzelliğine kapılıp gitmek için.

– Samuel Barber – Adagio for Strings’inin belki de hiçbir filme bu kadar yakışmadığına bizzat şahit olurken, müzikle sahnelerin nasıl uyumlu bir şekilde iç içe geçtiğini zevkle izlemek için.

– 2000’li yılların en sıra dışı Avrupa filmleri arasında kabul edildiği için.

– 24 saatlik zaman diliminde, bir aşkın pek çok olasılıklı başlama ve bitişinin gizeminde yok olmak için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Allegro (2005)

– Beast IV (2011)

– Just Another Love Story (2007)

– Open Hearts (2002)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir