Les diaboliques (1955)

İki kadının ölümcül ortaklığını seyredin, şaşırın ama ağzınızı sıkı tutun…

Henri-Georges Clouzot’un 53 yapımı Le salaire de la peur’dan iki yıl sonra çektiği Les diaboliques, Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın birlikte yazdıkları, Celle qui n’était plus adlı romanından uyarlanmış ve gerilim türünün mihenk taşlarından biri olmuştur. Öyle ki, sonraki yıllarda başka versiyonlarıyla da seyirciyle buluşmuş ancak hiçbir zaman yeri doldurulamamıştır. Başrollerinde Simone Signoret, Vera Clouzot ve Paul Meurisse yer almaktadır.

KONU

Michel Delasselle, karısına ait olan bir okulun yöneticiliğini yapan, tam anlamıyla çekilmez ve sinir bozucu bir adamdır. Karısı da dahil çevresindeki herkese türlü türlü zalimlikler yapan Michel, aynı zamanda okuldaki öğretmenlerden biriyle de gizli bir ilişki içerisindedir. Nitekim ona da davranışları pek iyi değildir. Bu gizli ilişki ortaya çıktığında iki kadın, bu adama karşı besledikleri nefret sayesinde ortak bir noktada buluşur ve bir intikam planı yapmaya karar verir. Amaçları kusursuz bir cinayet planı hazırlamak ve uygulamaktır. Ancak işler gerçekten de kusursuzca ilerleyecek midir?

NEDEN İZLEMELİ

– Korku-gerilim türünün temellerini oluşturan filmlerden biri olduğu için.

– İçinde barındırdığı pek çok unsur, sonraki yıllarda çekilmiş olan birçok filme ilham kaynağı olacağı için.

– Özellikle filmin son yarım saati düşünülecek olursa, Hitchcock tarzını sevenleri asla pişman etmeyeceği için.

– Film boyunca hissedilen o gerilimli havayı çok iyi aktardığı ve seyirciyi rahatsız etmeyi sonuna kadar başardığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Aktris Vera Clouzot ve yönetmen Henri-Georges Clouzot gerçek hayatta evliydi ve Vera Clouzot, filmden tam beş yıl sonra 46 yaşında, filmde canlandırdığı karaktere benzer bir sonla kalp krizi geçirip ölmüştür.

– Romanda iki kadın arasındaki yaşanan lezbiyen ilişki, filmde yer almamaktadır.

– Yönetmen Henri-Georges Clouzot’un, Vera Clouzot’un gerçekçi bir tepki vermesini sağlamak için sahnede gerçekten çürümüş bir balık getirdiği rivayet edilmektedir.

– Gerçek hayatta Simone Signoret araba kullanmayı bilmediği için film boyunca araba kullanma sahnelerinde hep Vera Clouzot yer almaktadır.

– Filmde bulunan tek müzik, açılış jeneriğinde yer almaktadır.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Psycho

– Diabolique

– Rear Window

– Spoorloos


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir