The Crow (1994)

“Binalar yanar, insanlar ölür ama gerçek aşklar asla ölmez.”

James O’Barr, tüm zamanların en çok satılan bağımsız siyah beyaz çizgi romanı The Crow’u hayata geçirirken, trajik bir trafik kazasında sarhoş sürücü kurbanı olan nişanlısı Bethany’den ve o sıralarda Detroit’te bir çiftin 20 dolarlık nişan yüzükleri için öldürülmesinden esinlenmişti. Hatta hikâyesinde kullandığı karakterleri kendi hayatından seçmiş, gerçek kişileri karakterleri ile özdeşleştirmişti. Geçirdiği sıkıntılı dönemde kendisini işine veren O’Barr, oldukça uzun bir süre içerisinde The Crow’u tamamlamıştı. Çizgi romanın başarısının ardından 1994 yılında film haline getirilen hikâyenin yönetmen koltuğunda Alex Proyas, başrolünde ise çekimlerin bitmesine günler kala yanlış doldurulmuş bir silah yüzünden film setinde trajik bir biçimde ölen Brandon Lee yer alıyor. Brandon Lee’nin istemeden de olsa ölümüne neden olan Michael Masse, olaydan öylesine etkilenmiştir ki bir yıl oyunculuğa ara vermiştir ve filmi hiç izlememiştir.

KONU

Müzisyen olan Eric Draven ve nişanlısı Shelly, evlenecekleri günden tam bir gece önce Top Dollar adında birinin başlarında bulunduğu bir serseri çetesi tarafından saldırıya uğrar ve katledilirler. Olaydan tam bir yıl sonra Eric’in mezarını bir karga ziyaret edecek ve tüm bu yaşananların intikamını almak için ölümden geri dönen Eric Draven’ın adeta bir simgesi olacaktır…

NEDEN İZLEMELİSİNİZ

– Dark City’nin ünlü yönetmeni Alex Proyas’ın ilk uzun metraj filmini görebilmek için.

– Sonuna kadar 90’lı yılları özleten kült filmlerden biri olduğu için.

– Eric Draven karakterinin mi Brandon Lee’yi yoksa Brandon Lee’nin mi Eric Draven’ı unutulmaz yaptığına karar verebilmek için.

– Cure, Rage Against the Machine, Pantera gibi kült grupların da şarkılarının yer aldığı muhteşem soundtrack albümü için.

– Cameron Diaz senaryoyu beğenmediği için kendisine teklif edilen Shelly rolünü oynamayı kabul etmeyip de neler kaçırdığına tanık olmak için.

– Pek çok listede gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlaması olarak gösterildiği için.

– Her izlediğinizde size yine aynı hisleri yaşattıracak ender filmlerden biri olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– James O’Barr, Eric Draven rolü için Johnny Depp’i istemişti.

– River Phoenix ve Christian Slater’a da Eric Draven rolünü oynamaları için teklif gitti ancak ikisi de rolü reddetti.

– Film, The Crow isimli çizgi romandan uyarlanmış olsa da, filmde hiç karga kullanılmadı. Filmde kullanılan kuşların hepsi kuzgundu. Kuzgunlar, kargalardan çok daha büyüktür ve çok daha etkileyici ve uzun öterler.

– Michael Massee, 2005 yılında, Brandon Lee’yi kazara vurarak öldürmesinden tam 12 yıl sonra bile hâlâ bu olayla ilgili kâbuslar gördüğünü söylemiştir.

– Prodüksiyonda para ve çekmek için yer olmadığı için, araba kovalamaca sahnesini minyatür arabalarla çektiler.

– Aynı şekilde, filmin açılışında bulunan yanan şehir sahnesi de minyatür ve projeksiyon teknolojisi ile çekildi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Invisible

– Sin City

– V For Vendetta

– Kill Bill

– Old Boy

– Watchmen

– The Count of Monte Cristo


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir