Harold and Maude (1971)

Şimdiye dek gördüğünüz tüm çiftleri unutun. Çünkü Harold ve Maude’un ilişkisi bir başka.

1988 yılında kaybettiğimiz, The Last Detail (1973), Shampoo (1975), Coming Home (1978), Being There (1979) ve 8 Million Ways To Die (1986) gibi iz bırakan filmlere imza atmış usta yönetmen Hal Ashby tarafından yönetilen, senaryosu da Colin Higgins’e ait olan Harold and Maude, aslında zamanında kısa film olmak üzere yazılmış bir bitirme teziydi ve yıllar sonra tekrar yazılarak son hâlini aldı. Filmin başrollerinde ise 1896 doğumlu, oyun yazarı olarak da tanınan ve 1985 yılında hayatını kaybeden Ruth Gordon ile 1948 doğumlu Bud Cort bulunuyor.

KONU

Harold, 20’li yaşlarında olmasına rağmen tam olgunlaşamamış, zengin ve ölümü saplantı haline getirmiş bunalımlı bir gençtir. Kendi yaşında hiç arkadaşı olmayan Harold, bütün gününü annesiyle birlikte yaşadığı büyük malikânesinde geçirmektedir. Babası ölmüştür ve kendisiyle fazla ilgilenmeyen annesinin dikkatini çekebilmek için onun önünde sayısız kere sahte intihar girişiminde bulunmuştur. Bu girişimler her ne kadar gerçekmiş gibi görünse de Harold, soğuk ve bir o kadar da mesafeli olan annesinin dikkatini çekmeyi bir türlü başaramamıştır. Oğlunun bu aşırılıklarına artık tahammül edemeyen kadınsa en sonunda onun evlenmesi gerektiğine karar vermiş ve ona kız arkadaş adayları aramaya başlamıştır. Tüm bunlardan bunalan Harold’ın kendini iyi hissetmek için gittiği tek yer de tanımadığı insanların cenazeleridir. İşte katıldığı bu cenaze törenlerinden birinde 80’ine merdiven dayamış ama hayattan hâlâ zevk almayı başarabilen bir kadın olan Maude ile tanışır.

NEDEN İZLEMELİ

– Sinema tarihinin en ünlü ve unutulması mümkün olmayan en sıra dışı çiftini görmek, gelmiş geçmiş en hüzünlü, en gerçekçi ve en etkileyici aşk hikâyesine tanık olmak için.

– Özgürlüğü, isyanı, yeri geldiğindeyse kimseyi umursamadan hayatın yaşanması gerektiğini anlattığı için.

– Zıtlıklar üzerinden insana kendini anlatmayı başardığı için.

– Cat Stevens imzalı müzikleri için.

– Mükemmel final sahnesi için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin bütçesi 1.2 milyon dolardı.

– Hal Ashby, Harold ve Maude için bir sevişme sahnesi yapmak istedi ancak Paramount buna izin vermedi.

– Bud Cort, Maude rolünü Greta Garbo’nun oynamasını istemişti.

– Filmde Cat Stevens’ın “Pop”, “Star”, “Shine”, “Time” ve “Fill My Eyes” parçaları kullanıldı.

– Entertaintment Weekly’nin “Tüm Zamanların En İyi 50 Kült Filmi” listesinde dördüncü sıradadır.

– Filmde Cat Stevens da ufak bir sahnede görülmektedir.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Paper Moon

– The Graduate

– Submarine

– Safety Not Guarenteed


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir