Euthanizer / Armomurhaaja (2017)

Karmaya inanır mısınız? İnsan sebep olduğu acının bedelini ödemeli midir? Peki ya yapılan bütün kötülüklerin cezası var mıdır?

Finlandiyalı yönetmen Teemu Nikki, Euthanizer isimli üçüncü uzun metrajlı filminde bu sorular üzerinden şiddetin sebeplerini ve sonuçlarını sorgulatıyor izleyene. 300 bin dolar gibi düşük bir bütçe ile çektiği filmi Finlandiya’nın bu yılki Oscar adayı olurken, 30 yılı geçkin bir sinema geçmişi olan Matti Onnismaa’da bu filmde ilk kez başrolde görünüyor.

KONU

Hastanede son günlerini yaşayan babası dışında hayatta kimsesi olmayan Veijo, gözlerden ırak evinde asosyal bir hayat sürmektedir. Etrafında huysuz, yalnız ve hayvanlardan başka kimseyi sevmeyen biri olarak tanınan kahramanımız; veteriner masraflarını karşılayamayan, yaşlı, hasta ya da sahiplenip bakamadıkları hayvanlarına acısız bir ölüm arayan insanların adeta çaresidir. Veijo hayvan sahiplerinin ölüm isteme sebeplerini dinler ve şayet inanırsa kısa ve acısız bir ölümle onların yaşamına son verir. Kendisine getirilen hayvanları küçük bir seremoni ile bu dünyadan uğurlayan Veijo’nun yolu bir gün Petri ile kesişir. Petri kısırlaştırmaya parası olmadığından dolayı köpeğini öldürmesi için ona getirmiştir. Fakat Veijo Mussu ile özel bir bağ kurar ve onu öldürmek yerine sahiplenir. Sonrasında Veijo’nın hayatı tamamen değişecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Kuzey Avrupa’nın kara mizahı ve uç karakterlerini başarı ile harmanladığı için.

– Hayvan sevgisi, bakımı ve sahiplenmesi üzerine keskin ama gerçekçi mesajlar verdiği için.

– Kısasa kıssasın neler doğurabileceğini sert bir şekilde gözümüze sokabildiği için.

– Ebeveyn etkisinin bir çocuk üzerindeki etkisinin yıllar sonra bile nasıl olaylara mahal verebileceğini görmek için.

– 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında adaylığı olduğu için.

– Hayvan sevgisi üzerinden şiddet ve toplumsal analizi başarı ile aktardığı için.

– Sadece Matti Onnismaa’un değil tüm kadronun filmdeki atmosfere nasıl uyum sağlayıp o kara mizahı bize nasıl başarı ile aktardıklarına tanık olmak için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Pokot (2017)

– The Rover (2014)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir