Den skyldige / The Guilty (2018)

Kontrolü ele almak, sınırı geçmek anlamına geliyorsa ne yaparsınız?

İlk uzun metrajlı filmi Den Skyldige ile 91. Oscar Ödülleri’nde Danimarka’yı temsil etme hakkı kazanan Gustav Möller, Den skyldige / The Guilty’de başrol için Submarino filmi ile tanınan İsveçli oyuncu Jakob Cedergren’i seçerken senaryoyu da Emil Nygaard Albertsen ile birlikte yazmış. Film aynı zamanda prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması kategorisinin Seyirci ödülünü kazanması ile dikkat çekiyor.

KONU

Rütbesi aldığı ceza ile masa başı işine, 112 memurluğuna indirilen Asger Holm aldığı bir yardım telefonu ile bir yandan kendi sorunları ile boğuşurken diğer yandan atması gereken adımlara dair ikilemlerde kalarak adeta zamanla yarışmaya başlar.

NEDEN İZLEMELİ

– Tek mekânda geçmesine rağmen izleyeni sıkmadan an be an germeyi başardığı için.

– Jakob Cedergren’in Asger Holm karakterinin yaşadığı sorunları ve ikilemleri adeta hissederek, izleyene aktarmayı başardığı için

– Bir telefonun ucundan duydukları ile suç, masumiyet, adalet gibi kavramlara dair karar verme dürtüsüne karşı koyamayan Asger Holm’un cevabını sarsıcı bir şekilde almasına tanık olmak için.

– Önceki yıllarda Babette’s Feast, Pelle the Conqueror ve In a Better World ile Yabancı Film Dalında Oscar kazanmış olan Danimarka’nın, bu yıl törene göndereceği filmi izlemiş olmak için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Locke (2013)

– Collector (2016)

– Dag och natt (2004)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir