Transit (2018)

Savaşların hepsi zamansızdır, yaşanan kaoslar, kaçışlar hep aynıdır.

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, ardından neredeyse tüm eleştirmenlerce yılın filmlerinden birisi olarak gösterilen Transit Alman yönetmen Christian Petzold’un Yella, Barbra ve Phoenix filmlerinden sonra izleme şansını bulduğumuz en son yapımı.

Nazi zulmünden kaçarak Fransa’ya giden ünlü Alman edebiyatçı Anna Segher’in 1944 yılında sürgündeyken kaleme aldığı aynı isimli eserini baz alan Transit Petzold’un sinema dili ile zamansız sularda akıyor. Başrollerde Victoria filmi ile tanıdığımız Franz Rogowski ve Frantz filmi ile sevdiğimiz henüz 23 yaşında olan Paula Beer yer alıyor.

KONU

Nazi işgalinden kaçan Georg para kazanmak için genç bir yazara götürülmek üzere kendisine emanet edilen mektupla Marsilya’ya gider. Yolculuğun sonundaki arzusu, emanetini yaptıktan sonra Marsilya’dan dünyanın herhangi güvenilir bir yerine gitmektir. Georg yazar Weidel’in kaldığı otele gidince yazarın intihar ettiğini öğrenir. Öğrendiği bu yeni bilgilerle Meksika Konsolosluğu’na giden Georg verdiği kararı bir anda değiştirip kendisini bambaşka sulara akıtacak olan yolu seçer.

NEDEN İZLEMELİ

– Savaşı kimlik, aidiyet duygusu, mekânsızlık gibi olgular üzerinden içine aşkı da katarak son derece yalın karakterlerle anlatmayı başardığı için.

– Ülkemiz dâhil günümüz Avrupa’sı başta olmak üzere yaşadığımız mülteci krizinin zamansız bir kriz olduğunu bize hatırlatmayı başardığı için.

– Edebiyat uyarlaması sinemaya getirdiği; tarihi görünmez kılan, izleyene ustaca hissettirebildiği zamansızlık hissini yaşamak için.

– Filmi kapatan Talking Heads klasiği Road to Nowhere çalar çalmaz şarkının filme nasıl da uyum sağladığını tüm notaları ile hissedebilmek için.

– Mülteci temalı benzer filmlerden ayrı olarak mülteci konusunu insani duyguları ajite etmeden izleyene aktarabildiği için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– La Promesse (1996)

– It’s A Free World (2007)

– Lilya 4 Ever (2002)

– In This World (2002)

– Le Havre (2011)

– Eden Is The West (2009)

– The Other Side of Hope (2017)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir