Beginners (2010)

Ortada komik bir şey olmasa bile sizi güldürmeyi başaranlara sıkıca tutunun.

İlk uzun metraj filmi Thumbsucker’ı 2005 yılında çeken Mike Mills, 2010’da yine bağımsız ruhlu bir yapım olan Beginners ile karşımıza çıktı. Başrollerinde Ewan McGregor, Mélanie Laureny ve Christopher Plummer’ın yer aldığı film aslında Mills’in küçük bir otobiyografik hikâyesi gibi de düşünülebilir. Çünkü o da tıpkı filmin ana karakteri Oliver Fields gibi yıllar sonra babasının eşcinsel olduğunu öğrenmiş.

KONU

38 yaşında olan ve hayatına sürekli kendini tekrarlayarak devam eden Oliver Fields, babasını kısa bir süre önce kaybetmiştir. Babası 75 yaşından sonra, eşi de kanserden ölünce, hayatını gerçek anlamda yaşamaya karar vermiş ve eşcinsel olduğunu oğluna ve arkadaşlarına söylemiştir. Artık bastırmak zorunda kaldığı duygularını doyasıya yaşayabilecektir. Ancak yaşamak istediklerini yine yakalandığı hastalık yüzünden çok kısa bir süreye yaymak zorunda kalacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Odak noktasına eşcinsellik ve eşcinselliğe bakış açısını ele alıyormuş gibi görünse de aslında zamane insanının yalnızlığını ve bu yalnızlığın beraberinde getirdiklerini naif bir yolla anlattığı için.

– İnsanların hayata olan bakış açılarına, kişisel tercihlerine ve hayal kırıklıklarına parmak ucuyla dokunup, tam anlamıyla bir açıklık getirmese de bunu gerçekçi bir biçimde yansıtmayı başardığı için.

– Aşkla ölüm arasında kurulan ilişkiyi geçmiş, gelecek ve şu anı ustaca iç içe geçirerek sunmayı başardığı için.

– Aynı anda hem çok depresif hem de umut dolu hissettirebildiği için.

– Mutsuz olmayı tetikleyen etkenleri fotoğraf kareleriyle keyifli bir biçimde sunduğu için.

– Hayatları boyunca ne yapacaklarına bir türlü karar verememiş, toplum baskısı yüzünden hep farklı seçimler yapmak zorunda bırakılmış, yeri geldiğinde bu baskı sayesinde yaratıcılığını bile istediği gibi kullanamamış insanların yaşantılarını, hemen hemen herkesin benzer duygularla yaşayacağı şekilde seyirciye aktarmayı başardığı için.

– Sevimlilik abidesi köpek Arthur’u izlemek için.

– Bach Suite’in en çok yakıştığı filmlerden birine tanık olmak için.

– Christopher Plummer’a filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandırdığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Ewan McGregor, filmden önce hiç köpek sahibi olmamış. Çekimlerden sonra bir köpeği olmasına karar vermiş ve artık Sid adında bir köpeği var.

– Mélanie Laurent, Mike Mills’in onu Youtube’da bir röportajda makyajsız bir şekilde sigara içerken görmesinden sonra projeye dahil olmuş.

– Christopher Plummer, canlandırdığı karakterin kendisine acımamasından çok etkilenmiş.

– Mike Mills zamanında grafik tasarımıyla da uğraştığı için, Ewan McGregor’un karakterini oluştururken onu bazı temel bilgiler konusunda eğitmiş.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– I Love You Phillip Morris

– Garden State

– The Kids Are All Right

– Demolition


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir