Angel Heart (1987)

Şeytana pabucunu ters giydirmeye kalkma. Seni kasvetinde boğabilir.

William Hjortsberg’in Falling Angel adlı romanından uyarlanan Angel Heart, Alan Parker’ın yarattığı eşsiz atmosferiyle, Mickey Rourke ve Robert De Niro’nun muhteşem performanslarıyla uzun süre akıllardan çıkmayacak bir film. Daha açılış sahnesiyle bile, o eşsiz film-noir ambiyansını iliklerinize kadar hissedeceğiniz Angel Heart’ta, Mickey Rourke ve Robert De Niro’ya Lisa Bonet ve Charlotte Rampling de eşlik ediyor.

KONU

1955 yılında, New York’ta özel bir dedektif olan Harry Angel, Louis Cypher adında gizemli bir müşteri tarafından Johnny Favorite adında eski bir şarkıcıyı bulması için tutulur. Verilen ipuçları ile birlikte hedefine doğru ilerlemeye başlayan Angel, bazı doğaüstü olaylarla karşılaşır. Bununla birlikte, aradığı kişiye dair konuşup, bilgi aldığı herkes vahşice öldürülmeye başlar. Tüm bunlara rağmen sonuca ulaşmayı aklına koyan Angel, sonunda hiç ummadığı şeyler keşfedecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Mickey Rourke’un en iyi performanslarından biri olduğu için.

– İzleyiciyi, baş karakter gibi sona yaklaştıkça çıkmaza sürükleyen muhteşem kurgusu için.

– Hikâyesiyle, kasvetli, tekinsiz ve karanlık atmosferi ve çekim açılarıyla film-noir janrına eşsiz bir soluk getirdiği için.

– Size filmin sonunu fısıldamaya çalışan her sahneye gizlenmiş ince detayları keşfetmek için.

– Sürpriz son kavramının önemli örneklerinden biri olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film, romandan tam dokuz yıl sonra gösterime girdi.

– Filmin çekimleri 1986’nın mart ve ağustos ayları arasında gerçekleşti.

– Alan Parker’a göre, Robert De Niro, Louis Cypher karakterini o kadar ürkütücü ve gerçekçi canlandırmış ki, onun sahnelerini yönetmekten kaçınmış ve her şeyi De Niro’ya bırakmış.

– Harry Angel rolü, Al Pacino, Jack Nicholson ve Robert De Niro’ya da önerildi.

– Yapımcı Alan Marshall, Robert De Niro’yla telefonda filmde rol alması için ilk kez konuştuğunda De Niro ona “Sen Birdy filminin yapımcısı mısın?” diye sordu. O olduğunu öğrendikten sonra da telefonu hemen kapattı.

– Lisa Bonet, bu filmde çıplak göründüğü için The Cosby Show’dan kovulmuştu.

– Louis Cyphre rolü için Marlon Brando da düşünülmüştü.

– Filmde Johnny Favorite karakterinin doğum günü 14 Şubat’tı ve Alan Parker’la aynı gündü. Romanda ise 2 Haziran’dı ve romanın yazarı William Hjortsberg’le aynı gündü.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Jacob’s Ladder

– Enemy

– The Believers

– Rosemary’s Baby

– The Serpent and the Rainbow


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir