Home Alone (1990)

Senaryosunu John Hughes’un yazdığı ve yönetmen koltuğunda Chris Colombus’un oturduğu Home Alone, sonradan devam filmleri de çekilen, 90’lı yılların unutulmaz komedilerinden biri olduğu kadar, o zamanın çocuk oyuncusu Macaulay Culkin’in büyük bir üne kavuşmasına da neden olan oldukça eğlenceli ve bir o kadar da keyifli bir yılbaşı filmi.

KONU

Tüm ailesi Fransa’ya tatile giderken, her nasılsa o hengame içerisinde Kevin’i evde tek başına unuturlar. Evde bir başına kaldığını fark eden Kevin’i ise mahalleye dadanan hırsızlar Harry ve Marv ile amansız bir mücadele beklemektedir. Bu iki kafadar hırsız ise Kevin’in oturduğu evi soymanın hiç de kolay lokma olmadığını çok acı deneyimler yaşayarak öğreneceklerdir.

NEDEN İZLEMELİ

– John Williams’a ait oldukça başarılı soundtrack albümü için.

– Yüzlerce çocukla görüşülmesine rağmen, yönetmen Chris Columbus’a göre Kevin rolü için en uygun kişinin en başından beri neden Macaulay Culkin olduğuna tanık olmak için.

– John Candy’nin tamamını doğaçlama olarak oynadığı rolü görmek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin çekimleri 14 Şubat 1990’da başlayıp 16 Mayıs’ta sona erdi.

– Frank Amca rolü Kelsey Grammer için yazılmış.

– Joe Pesci’nin canlandırdığı Harry Lime karakteri’nin adı Orson Welles’in “The Third Man” filminde canlandırdığı karakterin adından esinlenilmiş.

– Catherine O’Hara, 2014 yılındaki bir röportajında, Macaulay Culkin’in kendisine hâlâ anne dediğini açıklamıştı.

– Macaulay Culkin’in dublörü, 30 yaşında çok kısa boylu bir adamdı.

– Çocukken en büyük korkusu hırsızlar olan Chris Columbus’un filmi çekmek istemesinin önemli bir nedeni de buydu.

– 1977 yılında ölen Elvis Presley’nin filmde rol aldığına dair bir efsane var. Pek çok insan Elvis’in hâlâ hayatta olduğuna inanmakla birlikte, filmde Bayan MacCallister’ın bilet görevlisine bağırdığı esnada arka planda ayakta dururken görülen sakallı kişinin Elvis olduğu söyleniyor.

– 1991 yılında filmin temasının kullanıldığı bir masa oyunu piyasaya sürüldü.

– Aslında en başta Danny DeVito’nun düşünüldüğü Harry rolünü geri çevirenler arasında Robert De Niro, Bob Hoskins ve Christopher Lloyd bulunuyor.

– Kevin’in göz gezdirdiği Playboy dergisinin sayfaları birbirine yapıştırılmıştı, böylelikle Macaulay Culkin dergiye bakarken hiç çıplaklık görmemişti.

– Harry’nin Kevin’in parmağını ısırdığı sahnede Joe Pesci Macaulay Culkin’in parmağını gerçekten ısırmış ve parmağında bir yara izi bırakmış.

– Daniel Stern yüzüne gerçek bir tarantula konulmasını kabul etmiş ve o sahneyi örümceğin korkmaması için sessiz olarak çekmek zorunda kalmış. Daha sonradan bu çığlık sahnesine dublaj yapılmış.

– Filmin afişi ve DVD kapağında yer alan Culkin’in elleri yüzündeyken çığlık atar şekilde verdiği poz Edvard Munch’ün ünlü tablosu “Çığlık”tan esinlenilerek yapılmış.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Unaccompanied Minors

– Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead

– Snow Day

– Problem Child

– Richie Rich

– Better Watch Out


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir