Groundhog Day (1993)

Yönetmen Ramis ile başroldeki Murray’yi “Felsefe mi komedi mi daha ağırlıkta olacak?” sorusuyla birbirine düşüren ve hayatlarının geri kalanında küsmelerine neden olan Groundhog Day sırf bu sebep için bile en izlemeye değer komedilerden biri.

1993’te Harold Ramis tarafından yönetilen ve başta başroller için Tom Hanks ve Tori Amos düşünülse de, neyse ki yeterince efendi olmadığı için Bill Murray ile o günlerin yıldız, bugünlerin unutulmaya yüz tutmuş aktrisi Andie MacDowell’ın seçildiği Groundhog Day, bir adamın aynı günü tekrar tekrar yaşaması esnasında başından geçen olayları anlatan sıra dışı bir romantik komedi. Hollywood’un klişelerinden uzakta ve zekice bir kült.

KONU

Kendine has bir şöhreti olan hava durumu sunucusu Phil Connors, kamera ışıklarından kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen biridir. Bu huysuz adam hiç de sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pennsylvania’nın kasabalarından birine Groundhog Day (Dağ Sıçanı günü) için gönderilir. Phil bu kasabadan ve kasabada yaşayan mütevazı insanlardan tabii ki hiç haz etmese de işi gereği bir gün de olsa onlara katlanmak zorundadır. Fakat ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm yolları kapatınca Phil bu hiç sevmediği kasabada talihsiz kaderiyle baş başa kalacaktır. Ertesi gün uyandığında ise onu çok daha büyük bir sürpriz beklemektedir: Zaman döngüsüne yakalanmıştır ve bitmesi için yanıp tutuştuğu o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır.

NEDEN İZLEMELİ

– 2000 yılında, Amerikan Film Akademisi’nin gelmiş geçmiş en komik filmler listesinde 34. sırada yer aldığı için.

– Çekimler esnasında iki kez dağ sıçanı tarafından ısırılan Murray’nin zirvedeki performansına şapka çıkartmak için.

– BAFTA’da en iyi orijinal senaryo ödülünü alan dâhice yazılmış senaryosu için.

– Bill Murray ve Andie MacDowell’ın ışık-renk uyumunu en uygun şekilde sağlamak amacıyla tam 25 kez çekilen ‘uyanma sahnesi’ için.

– Bill Murray’yi festival yetkililerinden birini canlandıran kardeşi Brian Doyle-Murray ile aynı filmde görebilmek için.

– Michael Shannon’ın ilk sinema filmi performansına tanık olmak için.

– Phil’i her sabah 06.00’da uyandıran Sonny ve Cher’in “I Got You Babe”i için.

– ‘Zaman döngüsü’ konusuyla The X-Files’tan Supernatural’a, Looper’dan Source Code’a birçok popüler kültür ürününe ilham verdiği için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film için bir dağ sıçanı ailesi yetiştirildi.

– Danny Rubin hikâyenin yaratım sürecinde “Vampirle Görüşme”yi okumasının da bir parçası olduğunu söylemişti.

– Filmde tam 38 gün (kimisinin tamamı kimisinin bir kısmı) tasvir ediliyor.

– Andie MacDowell ile anlaşma sağlandığında Michael Keaton, Phil Connors rolünü geri çevirmişti. İkili daha sonra Harold Ramis’in yönettiği Multiplicity (1996) filminde birlikte rol aldı.

– Phil’i her sabah uyandıran radyo bir Panasonic RC-6025.

– Rita’nın filmde en sevdiği içki tatlı vermut. Bu aslında eşinin en sevdiği içki olduğu için Harold Ramis’in fikriydi.

– Bill Murray ve Stephen Tobolowsky daha sonra 2004 yılında Garfield’da birlikte çalıştı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– 50 First Dates

– Pleasantville

– Source Code

– Buffy the Vampire Slayer (“Life Serial”)

– The X-Files (“Monday”)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir