Le gamin au vélo / The Kid With a Bike (2011)

Bir çocuk en çok neye ihtiyaç duyar? Tabii ki sevgiye…

Kırmızı tişörtlü Cyril, bisikletinin pedallarını çevirdikçe ve rüzgâr yüzüne vurdukça, siz de onun gibi her şeyi unutup, mutlu olduğunuzu hissettiğiniz dünyanıza döneceksiniz.

2011’de Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile Büyük Ödülü paylaşan Le gamin au vélo / The Kid With a Bike, Belçika doğumlu yönetmen kardeşler Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne’e ait. Senaryosu da yine Dardenne kardeşler tarafından, Japonya’da duydukları gerçek bir olaydan esinlenilerek yazılan filmin başrollerinde, Thomas Doret, Cécile de France, Jérémie Renier, Fabrizio Rongione, Egon Di Mateo, Batiste Sornin ve Olivier Gourmet gibi isimler yer alıyor.

KONU

12 yaşındaki Cyril’in tek bir amacı vardır. O da terk edildiği yuvadan ayrılıp babasını bulabilmek. Çünkü babasının onu terk ettiğine inanmak istememektedir. Babasını ararken tesadüfen Samantha ile tanışır ve ondan koruyucu annesi olmasını ister. Babasına olan öfkesini Samantha ile geçirdiği güzel zamanlarla dindirmeye çalışan Cyril’in başı ilerleyen zamanlarda mahallenin serserileriyle derde girecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Sade anlatımından ödün vermeden, insanın içini yaşama sevinciyle doldurduğu için.

– Büyüme çağında olan bir çocuğun saflığını, karakterinin oluşması için ebeveynlerinin, arkadaş çevresinin ne kadar önemli olduğunu abartısız bir biçimde gözler önüne serdiği için.

– Bir erkek çocuk için “baba” kavramının ne kadar önemli olduğunu, bir baba tarafından terk edilmenin bir çocuk için ne kadar yıkıcı olabileceğini izleyiciye çarpıcı bir dille sunduğu için.

– Cyril karakterini canlandıran Thomas Doret’in, babası tarafından terk edilen bir çocuğun duygusal karmaşalarını, çaresizliğini ve özlemini başarıyla yansıttığını görmek için.

– Zaman zaman ağırlaşan temposuna rağmen başarılı kurgusu sayesinde merak unsurunu bir an bile aşağı çekmediği için.

– İzleyeceğiniz en güzel ve samimi sonlardan birine sahip olduğu için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– La promesse

– L’enfant

– Rosetta

– Le fils


Bir düşünce üzerine “Le gamin au vélo / The Kid With a Bike (2011)

  1. sencan

    Film gibi film.

    Olayı çok net ve çok yalın olarak anlatırken hiçbir kaygı taşımadığını her haliyle belli ediyor. Gereksiz tek bir sahnesi, lüzumsuz tek bir repliği yok. Kıyafetleriyle, ortamıyla, oyunculuklarıyla tam güncel hayat.

    Ailece izlenebilecek bir yapım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir