Mænd & høns / Men & Chicken (2015)

Mükemmel insan var mıdır? Mükemmel insan yaratılır mı?

Bu soruların cevaplarını hepsi birbirinden farklı karakterlere ve özelliklere sahip olan kardeşlerin akıllara ziyan dünyasını seyrederken almaya davet ediyoruz sizleri.

İskandinav Sineması’nın kara mizah denince akla gelen ilk yönetmeni olan Anders Thomas Jensen’in 2015 yılına ait Men & Chicken filmi, Danimarka’nın dünya sinemasına hediye ettiği tüm starlarını içinde barındırıyor desek abartmış olmayız. Filmde gösterdikleri dudak uçuklatan performansları ile izleyenlerin seyir keyfini arttıran yıldız kadro, yönetmenin renkli, akıl dışı ve sıradan olmayan dünyasını seyirciye mükemmel bir biçimde aktarmayı başarıyor.

KONU

Babalarının ölümü ile aslında kardeş olmadıklarını öğrenen Gabriel ve Elias, yeni öğrendikleri bu bilginin ışığında bilinmeyen bir serüvene doğru yola çıkarlar.  50 kişiyi aşmayan nüfusu ile dünyadan kopuk yaşayan Ork Adası’na aileleri ile ilgili gerçeği aramaya giden iki kardeş kendilerini hiç tahmin etmedikleri bir deliliğin içinde buluverecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Aile bağları üzerinden yaratılış, inanç, evrim ve din çatışmasına absürt bir şekilde dokunmayı başardığı için.

– Kafamızda mükemmel bir ülke konumuna soktuğumuz Danimarka’nın sağlık, eğitim, yönetim biçimini zarifçe eleştirebildiği için.

– Mekân, mizah, absürtlük, oyunculuklar ve diyaloglar üzerinden sizi zaman zaman ürpertip, zaman zaman da bu kadar da olmaz dedirtip güldürmeyi başardığı için

– Yönetmenin yarattığı atmosferle film boyunca Nuh’un gemisinde seyir ediyormuş tecrübesinin tadına varmak için.

– Aykırı konusu, sahneleri, oluşturduğu karakterlerle size eşi benzeri olmayan bir İskandinav seyir zevki yaşatmayı başardığı için.

– Senaristliği ile tanıdığımız yönetmenin, Adam’s Apples sonrası 10 yılın ardından yönetmenliğe dönüş filmi özelliği taşıdığı için.

– Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Søren Malling, Nicolas Bro, David Dencik ve Ole Thestrup’dan oluşan yıldızlar geçidinde en ön koltukta yer almanız için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Mads Mikkelsen ve Nikolaj Lie Kaas’ın birlikte yer aldığı beşinci film.

– Filmin başında ve sonunda yer alan “anlatıcı çocuk” sesi, yönetmenin kızı Karen Marie Jensen’e ait.

– Filmdeki mucidin soyadı olan Thanatos, Yunanca’da “Ölüm” anlamına gelmekte.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Green Butchers (2003)

– Adam’s Apples (2005)

– Flickering Lights (2000)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir