Undir trénu / Under the Tree (2017)

Bir kibritin küçücük alevinin bile aslında ne kadar büyük olabileceğini kimse bilemez.

Prömiyerini 31 Ağustos 2017’de Venedik Film Festivali’nin Ufuklar Bölümü’nde yapan Undir trénu, İzlandalı genç yönetmen Hafsteinn Gunnar Sigurðsson’un dördüncü uzun metrajlı filmi.

Başrollerde Trapped dizisinden tanıdığımız Þorsteinn Bachmann, Lára Jóhanna Jónsdóttir ve Rams filmi ile bizi kendine bağlayan Sigurður Sigurjónsson’u gördüğümüz İzlanda yapımı film; Palm Springs, Venice ve Zurich gibi birçok önemli festivalde de ödüle aday oldu.

KONU

Güneşin hiç batmadığı İzlanda yazında iki komşu ev bir ağaç yüzünden sorun yaşar. Inga ve Baldvin’in bahçesine köklerini salmış olan ağaç verdiği sorunlardan habersiz Konrad Ve Eybjorg’un bahçesine tüm haşmetiyle gölgesini düşürür. Sağlıklı bir yaşam sürmek için her türlü eksersizi yapan Eybjorg bu durumdan oldukça rahatsızdır çünkü ağacın gölgesinden yararlanıp güneşlenme zevkinden mahrum kalıyordur.

Eybjorg’un tam tersi bir yaşam süren Inga ise bir çocuğunu kaybetmenin çöküşü yaşayıp, hayatta karşılaştığı her şeyden bunun öcünü çıkarma güdüsü ile bu ağacın budanmasına şiddetle karşı çıkıyordur. Inga ve Baldvin’in diğer çocukları Atli ise eşini aldatmış, karısının kendisini kapı dışı etmesi ile aile evine dönmüştür. Bu dönüş ailesi tarafından hiç de hoş karşılanmaz. Sıklıkla sorunlarını çözüp evine dönmesi kendisine bir şekilde belli edilir ama sonuç olarak Atli çoktan ailesinin bahçesine kurduğu çadırda yaşamaya başlamıştır bile. Ailenin erkekleri eşlerini sakin tutup olayları çözmenin yollarını arasa da hiç beklemedikleri küçük olaylar onların bu düşüncelerinin ne kadar boşa çıktığını gösterir ve üstüne Inga ve Baldvin çiftinin kedileri kaybolur. İşte bu noktadan sonra iki ailenin tüm hayatı dönüşü olmayan bir yola girecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Bir ağaç üzerinden başarı ile iki ailenin çöküşünü anlatmayı başarabildiği için.

– Oyuncuların sade ve abartıdan uzak oyunculukları izlemiş olduğumuz aile dramını inandırıcı kıldığı için.

– Kısasa kısas düşmanlığı başarı ile bize aktarabildiği için.

– Yönetmenin yarattığı kurgu ile izleyeni adım adım trajik bir finale doğru götürürken bunu bir an bile sıkmadan yapmayı başardığı için.

– Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünü bize çok sert bir şekilde aktardığı için.

– Küçücük bir olayın nasıl büyük bir sonuca, geri alınamayan yokluklara mahal verebileceğini bize yalın bir başarı ile anlatmayı başardığı için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Insult (2017)

– In the Fade (2017)

– Loveless (2017)

2 üzerine düşünceler “Undir trénu / Under the Tree (2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir