Dogman (2018)

Havlayıp ısıran mısınız yoksa kışkırtılınca dayanamayıp saldıran mı?

Dünya prömiyerini, 2018 Altın Palmiye için yarıştığı Cannes Film Festivalinde yapan ve festivalde başrol oyuncusu Marcello Fonte’ye En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran Dogman, birçok sinemaseverin Gomorrah filmi ile bildiği Matteo Garrone’nun elinden çıkma bir İtalyan suç draması.

KONU

Marcello yoksul bir İtalyan mahallesinde sevilen bir köpek bakıcısıdır. Başrol kahramanımız naif, merhametli, çevresine zarar vermeden yaşamaya gayret eden, bir yandan da maddi durumunun da etkisi ile kokain ticareti yapan, tüm bunların üstüne ayrı olduğu çocuğuyla da ilişkisini sürdürmeye çalışan bir babadır. Uyuşturucu bağımlısı, eski boksör Simoncino ise yaptığı kabadayılıklarla çevresine nam salmıştır. Marcello Simoncino’nun isteklerine, gönüllü olmasa da boyun eğer fakat ikili arasındaki zoraki olarak kurulan ilişki bir gün Simoncino’nun Marcello’dan istediği şeyle değişir. Ve bu noktadan sonra seyirci olarak iyiyle kötü arasına sıkışan, onuru için savaşmaya başlayan kahramanımızın peşinden gitmeye başlarız.

NEDEN İZLEMELİ

– Marcello Fonte’nin insanın içine işleyen doğal oyunculuğuna seyirci olmak için.

– Köpek metaforu üzerinden insanlığın iyilik ve kötülük kavramlarını başarı ile izleyene aktarmayı başarabildiği için.

– İtalyan varoşlarındaki günlük hayatın içindeki zorbaları ve onlara itaat etmek zorunda kalanların hikâyesini başarıyla resmettiği için.

– Merhamet ve bağışlama kavramını film boyunca tek bir karakter üzerinden bize düşündürtme başarısını gösterdiği için.

– Yönetmenin kullandığı sarımtırak renklerin yoksulluk ve bitmişlik kokan atmosfere birebir örtüşmesinin seyrine kapılıp gitmek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Roberto Benigni’ye Marcello rolü teklif edilmişti, ancak oyuncu rolü geri çevirdi.

– Başrol oyuncusu Marcello Fonte, aktör olmadan önce çok yoksul bir hayat sürüyordu.

– Yönetmen Matteo Garone, Marcello Fonte’yi, canlandırdığı karakterin ruhuna daha iyi adapte olabilmesi için filmdeki sahnelerinden önce viski içmeye zorlamıştı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER          

– Suburra (2015)

– Gomorrah (2008)

– Euthanizer (2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir