Love, Simon (2018)

Eşcinsel olduğunu kendisine bile itiraf edemeyen, farkında olsa da toplum baskısının da etkisiyle dışarıya açılamayan insanların kendisini bir karmaşanın içinde bulması hayatın gerçeklerinden. Özellikle gençken bu karmaşada, çok daha derinlere inilebiliyor.

Love, Simon da filme ismini veren lise çağındaki Simon’ı ele alıyor ve hem bir gencin kendini keşfetme sürecini hem de bu sırada çevresindeki kişilerle olan ilişkisine odaklanıyor. Film, ekrandaki daha fazla temsil şansı bulmaya çalışan LGBT hikayelerinin iyi bir temsilcisi.

Becky Albertalli’nin 2015’te piyasaya çıkan Simon vs. the Homo Sapiens Agenda isimli romanının uyarlanmasıyla bu film karşımıza geldi. Kadrosunda Nick Robinson, Jennifer Garner, Josh Duhamel, Katherine Langford, Keiynan Lonsdale ve Miles Heizer gibi isimler yer alıyor.

Hollywood’un ve eşcinsel topluluğun önde gelen isimlerinden Greg Berlanti ise çoğunluğu süper kahramanlar üzerine kurulu olan dizilerin yapımcılığıyla tanınsa da Love, Simon ile yıllar sonra yönetmenlik koltuğuna oturdu.

KONU

Simon Spier ailesinden, yakın arkadaşlarından ve okul arkadaşlarından önemli bir şey saklamaktadır: Eşcinsel olduğunu. Okuldaki öğrencilerden birisi rumuz kullanarak eşcinsel olduğunu itiraf ettiğinde rumuz kullanıp onunla iletişime geçer. Aralarındaki sohbet ilerleyince bu kişinin kim olduğunu bulmaya çalışır ama bu sırada kendi sırrı tehlikeye girer. Simon artık kim olduğuyla ve çevresindekilerle yüzleşmek zorundadır.

NEDEN İZLEMELİ

– Eşcinselliği komedi malzemesi veya hastalık olarak sunmayıp önemli bir hikâye sunduğu için.

– Mesaj kaygısıyla hareket etmeyip gençlerin problemlerine odaklanan bir yapım olduğu için.

– Nick Robinson’un canlandırdığı Simon performansı ve kadronun geri kalanının onu destekleyen ve yükselten oyunculukları için.

– Love, Simon aynı zamanda eğlenceli bir romantik komedi-drama filmi olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

–  Love, Simon büyük bir Hollywood stüdyosunun (20th Century Fox) yapımcılığını üstlendiği merkezinde eşcinsel bir genci bulunduran ilk film.

– Filmin prodüksiyonu başladıktan sonra Nick Robinson’ın erkek kardeşi eşcinsel olduğunu açıkladı. Oyunculardan Keiynan Lonsdale de geçtiğimiz yıl eşcinsel olduğunu duyurdu.

– Greg Berlanti’nin yapımcısı olduğu dizilerden Riverdale’in 2. sezon 14. bölümünde genç ana karakterler sinemada Love, Simon’ı izlediler. Bölüm 7 Mart’ta yayınlandı, film A.B.D.’de 16 Mart’ta vizyona girdi.

– Kristen Bell, Neil Patrick Harris, Matt Bomer, Tyler Oakley ve Jesse Tyler Ferguson gibi filmi beğenen ünlü isimler A.B.D. vizyonu sırasında daha fazla kişinin izleyebilmesi için pek çok bilet alarak ücretsiz dağıttılar. Love, Simon ülkemizde vizyona girmedi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

–  The Perks of Being a Wallflower (2012)

–  Alex Strangelove (2018)

–  The Fault in Our Stars (2014)

–  Call Me By Your Name (2017)

3 üzerine düşünceler “Love, Simon (2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir