Before Sunrise (1995)

Gün doğmadan, bir efsane başlamadan… Aşk filmlerinin en samimisi Before Sunrise, “Before” üçlemesinin ilk ayağı.

Her şey sıradan bir tren yolculuğuyla başladı. 1995 yılında çekilen ve başrollerinde kimyaları mükemmel derecede uyan Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin yer aldığı Before Sunrise, filmin yönetmeni Richard Linklater’ın bir gece Philadelphia’da tanıştığı ve uzun süre yollarda yürüyerek sohbet ettiği Amy ile aralarında geçen diyaloglardan yola çıkarak hayat bulan bir film. Yani samimiyeti tesadüf değil.

Gösterime girdiği yıl büyük bir başarı yakalayan Before Sunrise, 2004’te Before Sunset ile kaldığımız yerden devam etmişti. Serinin üçüncü filmi Before Midnight ise 2013 yılında izleyicisiyle buluştu.

KONU

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikalı Jess, Budapeşte-Viyana trenindeyken, trendeki bir çiftin kavgası sayesinde tesadüfen tanışırlar. Jesse ertesi gün uçağa binecektir ve cebinde parası olmadığı için sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşması gerekmektedir. Trende tesadüfen tanıştığı ve kısa bir süre sohbet ettiği Celine’den oldukça etkilenmiştir ve ondan kendisine bu bir gün boyunca eşlik etmesini ister. Böylece ikisi birlikte Viyana’da trenden inip hayatlarını derinden etkileyecek bir 14 saat yaşayacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Hayatını en romantik anlarının sadece bir geceye sığabileceğini görmek için.

– İzlediğiniz ertesi günü trenle Avrupa seyahatine karar vermek için.

– Tamamen bambaşka kültür ve tecrübelere sahip olan Jesse ve Celine arasında geçen o muhteşem diyaloglar ve fondaki Viyana için.

– 90’lı yılarda genç olanları o günlere döndürebilecek kadar gerçekçi ve içten bir aşka tanık olmanızı sağladığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin senaryosu tam 11 günde yazıldı. Senaryonun büyük bir kısmı sonradan Julie Delpy ve Ethan Hawke tarafından tekrar düzenlendi.

– Filmde sadece Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin karakterlerinin adını duyabiliyoruz.

– Richard Linklater, Ethan Hawke’ın filmde rol alması ilk planlandığında, bu rol için çok genç olduğunu düşünmüştü. Daha sonra Hawke’ı New York’ta bir oyunda izledikten sonra fikri değişti.

– Film 16-17 Haziran 1994 tarihlerinde geçiyor. 16 Haziran aynı zamanda James Joyce’un hayat arkadaşı Nora Barnacle’la tanıştığı gün.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Before Sunset

– Before Midnight

– Lost in Translation

– Once

– Manhattan

– Like Crazy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir