Okja (2017)

Küçük bir kız çocuğu, birlikte büyüdüğü, en yakın arkadaşı süper domuz Okja, büyük bir şirket tarafından ele geçirilince onu kurtarmak için her şeyi göze alarak yola çıkıyor.

Orijinal yapım dizileriyle bildiğimiz Netflix, son dönemde haklarını satın aldığı filmlerin yanına kendi prodüksiyonu filmleri eklemek üzere harekete geçti ve karşımıza bu tarzda bir konuya sahip Okja’yı da getirdi. 2017’de platforma gelen film, kadrosuyla, bütçesiyle ve aldığı eleştirilerle dikkatleri hemen üstüne çekmesini bildi.

Cana yakın ve güçlü bir dostluğu ekrana getiren Okja’da bununla kalmayıp hayvanları kendi emellerine alet eden ve gerektiğinde basını ve halkı manipüle eden büyük şirketlere ve Wall Street’e dokundurmayı da ihmal etmiyor. Bunları yaparken içine biraz macera biraz da aksiyon eklemeyi ihmal etmiyor.

Bong Joon-ho’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Tilda Swinton, Paul Dano, Steven Yeun, Lily Collins, Ahn Seo-hyun, Giancarlo Esposito ve Jake Gyllenhaal gibi isimler yer alıyor.

KONU

2007’de Mirando Corporation’ın yeni CEO’su Lucy Mirando’dan önemli bir duyuru gelir. Süper domuzlar yetiştirmek için dünyanın çeşitli bölgelerindeki çiftçilere örnekler gönderilecek, on yıl sonra en iyisi seçilecektir.

Güney Kore’de yaşana Mija adındaki küçük kız süper domuzları Okja’yla oldukça yakındır. Zamanı geldiğinde parasını verip Okja’yı satın alacaklarını düşünse de olaylar beklediği gibi gerçekleşmez. Şirketin temsilcisi zoolog Dr. Johnny Wilcox ziyarete geldiğinde gördüklerinden oldukça etkilenir ve Okja’yı orada birinci seçer. Çok sevdiği arkadaşı New York’a götürülmek üzere ele konunca Mija ne pahasına olursun onu kurtarmak üzere peşine düşer.

NEDEN İZLEMELİ

– Küçük bir kız çocuğuyla evcil hayvanı arasındaki ilham verici bir dostluğu anlattığı için.

– Genç yaşına rağmen oldukça yetenekli bir oyuncu olan Ahn Seo-hyun’in yanında Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Steven Yeun, Lily Collins ve Giancarlo Esposito gibi yetenekli bir kadroya sahip olduğu için.

– İki saatlik süresine ve tahmin edilebilir denebilecek gidişatına rağmen Bong Joon-ho’nun yönetmenliğinde kendini sıkmadan izletebildiği için.

– Netflix’i dünya sinemasının önemli bir oyuncusu haline getiren film olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– K karakterinin Okja’ya söylediği Korece cümle filmin altyazılarında “Mija! İngilizce öğrenmeye çalış. Yeni kapılar açıyor!” şeklinde yer almıştır. Karakter aslında kendi dilinde “Mija! Benim adım Koo Soon-bum” demektedir. İki dili bilenlerin de anlayacağı bu kasıtlı farklılık dil öğrenmenin önemini vurgulamak için konmuştur.

– Filmdeki hapsedilmiş hayvanları kurtarma odaklı Animal Liberation Front isimli kuruluş gerçek.

– Filmin yapım şirketi Plan B Entertainment’in sahibi Brad Pitt.

– 2017’de Netflix’in diğer filmi The Meyerowitz Stories’le birlikte Cannes Film Festivali’nde yer aldı. Hatta Netflix’in Fransa’daki “Filmler sinemadaki vizyonlarından sonra 36 ay online platformlara gelemez,” kuralına uymayıp festival sonrası ülkede vizyona çıkarmaması nedeniyle festivale katılım koşullarında değişikliğe gidildi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Snowpiercer (2013)

– Train to Busan (2016)

– Mudbound (2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir