The Kindergarten Teacher (2018)

Şiire yeteneği olan küçük yaştaki öğrencisinin yeteneğinin peşinden giden bir anaokulu öğretmeni bu sırada hem kendi hayatını es geçip hem de öğrencisini takıntı haline getirirse neler olabilir?

Netflix’in desteklediği filmlerden The Kindergarden Teacher’da buna tanık olma fırsatı yakalıyoruz. Filmin Maggie Gyllenhaal, Parker Sevak, Rosa Salazar, Michael Chernus ve Gael García Bernal’ın başını çektiği iyi bir kadrosu var.

Monotonluğun ve kapana kısılmışlık hissinin getirdiği iç sıkıntısına hepimiz az ya da çok aşinayız. Hayatımızın nereye gittiği pek de bilemediğimiz o dönemde verdiğimiz kararlar veya başımızdan geçenler hepimizi farklı yönlere savuruyor. Bunların her daim iyi bir noktaya vardığını sanmaksa elbette hayal olur. Filmin ana kadın karakteri Lisa da bunu hayatının bir parçası haline getirdiği küçük Jimmy üzerinden deneyimliyor.

The Kindergarden Teacher’da hayatını ele geçirmeye başlayan basit bir ilginin bir kadını nasıl da elinde olmadan geri dönülmez bir yola soktuğuna şahit oluyoruz.

KONU

Lisa Spinelli, hayatının gidişatından pek de memnun olmayan bir anaokulu öğretmenidir. Evliliği monotonlaşmıştır, çocuklarıyla pek de yakın değildir. Katıldığı şiir derslerindeki performansı da göz ardı edilmektedir. Öğrencilerinden Jimmy’nin yazdığı şiiri ve yeteneğini fark ettiğinde şiiri aldığı derste okur ve hem şiir hem de yeteneği için övgüler aldır. Bunun üzerine dikkatini Jimmy’ye ve onun yeteneğini geliştirmeye kaydıran Lisa zaman geçtikçe durumu takıntı haline getirir.

NEDEN İZLEMELİ

– Maggie Gyllenhaal’ın başarılı oyunculuğuyla döktürdüğü final sekansı için.

– Uzun yıllardır yönetmenlik ve senaristlik yapsa da ismini bu filmle duyuran Sara Colangelo’nun çıkardığı olağanüstü işin keyfini sürmek için.

– Bir kadının adım adım karanlığa batışına ve dağılan hayatına tanık olmak için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– 2014’te vizyona giren İsrail yapımı aynı isimli (Haganenet) Nadav Lapid imzalı filmin uyarlaması.

– Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, yönetmeni Sara Colangelo’ya ödül kazandırdı. Ülkemizde Film Ekimi bünyesinde vizyona girdi.

– Jimmy’nin şiirlerini film için Kaveh Akbar ve Ocean Vuong yazdı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Gone Girl (2014)

– Secretary (2003)

– Eighth Grade (2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir