Bright Star (2009)

Şiir sadece şiirsellikten ibaret değildir, o var olmuş en şiirsellik dışı şeydir.

The Piano ile En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan, aynı zamanda Altın Palmiye sahibi tek kadın yönetmen olan, 1954 Wellington, Yeni Zelanda doğumlu yönetmen Jane Champion’un senaryosunu yazıp yönettiği Bright Star, 1821 yılında 25 yaşında Roma’da veremden hayatını kaybeden ve bu kısa hayatına üç şiir kitabı sığdırmayı başarmış en önemli romantik İngiliz şairlerden biri olan John Keats’in Bright Star / Parlak Yıldız adlı şiirinin varoluş hikâyesini, moda öğrencisi Fanny Brawne ile yaşadığı şiirsel aşkın paralelinde beyazperdeye taşıyor. Başrollerde Perfume: The Story of a Murderer’dan tanıdığımız İngiliz aktör Ben Whishaw ve Avustralyalı aktris Abbie Cornish yer alıyor.

KONU

Film ilk başlarda İngiliz şair John Keats’in hayat hikâyesine odaklanıyormuş gibi görünse de, aslında merkezine şiirlerine ilham kaynağı olan Fanny Brawne ile olan aşkını ve bu aşk sayesinde genç bir kızın duygusal değişimler yaşayarak nasıl da olgunlaştığını gözler önüne seriyor.

NEDEN İZLEMELİ

– Şiirsel bir ahenkle ilerleyip, yönetmenin film boyunca hikâyenin içine yerleştirdiği çeşitli sembollerle daha da büyülü bir atmosfere büründüğünü görmek için.

– Ben Whishaw ve Abbie Cornish’in abartısız, naif ve birbirleriyle uyum içerisindeki oyunculukları için.

– Keats ve Fanny arasındaki aşkın sadeliğine ve masumiyetine tanık olmak için.

– Eşsiz görselliği ve şiiri birbiriyle buluşturarak, aşkı, ölümü, mutluluğu ve hüznü ölçülü bir biçimde seyirciye yansıtabildiği için.

– “Başka bir hayat daha olmalı. Böyle bir acı için yaratılmış olamayız.” repliği için.

– John Keats’in hüzünlü ve bir o kadar da ilham verici hayatını ve şiirden anlamayan bir kadının nasıl da şiire dönüşebildiğine tanık olmak için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– John Keats’in filmde yer alan şiirleri; Endymion, When I Have Fears That I May Cease to Be, The Eve of St Agnes, Ode to a Nightingale, La Belle Dame Sans Merci ve Bright Star.

– Abbie Cornish rol için seçmelere giren ilk aktristti ve filmde yer alacağını öğrenmek için bir ay bekledi.

– Ben Whishaw, şu anki eşi olan besteci Mark Bradshaw’lar filmin yapım sürecindeyken tanıştı. 2012’den beri evliler.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– An Angel at My Table

– The Piano

– Evening

– Away From Her

– The Edge Of Love

– Sylvia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir