Scarface (1983)

Bazı şarkıların coverları gibi, bazı remake filmler de nadiren orijinalinden daha iyidir. Scarface o nadir filmlerden…

1932 tarihli aynı adlı kült filmin yeniden çevrimi Scarface’in yönetmen koltuğunda Brian De Palma otururken filmin başrolünde ise bu rolüyle adeta efsaneleşen Al Pacino yer alıyor. İkilinin ilk ama son iş birliği olmayan filmin senarist koltuğunda ise Oliver Stone bulunuyor.

KONU

Fidel Castro, Küba’da devrim ruhunu benimsemeyen rejim muhaliflerine Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etme hakkı tanır. Göç eden yaklaşık 120 bin Kübalı arasında azılı suçlular ve akıl hastaları da bulunmaktadır. Bu azılı suçlulardan en tanınmışı olan Tony Montana ve onun yakın arkadaşı Manny Ribera Miami’ye göç eder. Tony Montana burada kendini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatları altında bulacaktır. Ama Montana’nın tek bir hedefi vardır: Geldiği yerden çok daha yükseklere ulaşabilmek.

NEDEN İZLEMELİ

– Beyaz perdedeki mafya külliyatının en seçkin örneklerinden biri olduğu için.

– Brian De Palma’ya uğruna Flashdance filminin yönetmenliğini bıraktıran, Oliver Stone’un kokain bağımlılığıyla boğuşurken kaleme aldığı sağlam senaryosu için.

– Robert De Niro’nun geri çevirdiği ancak Al Pacino’nun şimdiye kadar oynadığı karakterler arasında en sevdiği karakter olarak gösterdiği, Oliver Stone’un en sevdiği futbolcu Joe Montana’dan esinlenerek adını koyduğu muhteşem Tony Montana’yı görmek için.

– Ve tabii ki suç ve mafya filmlerinin vazgeçilmezi “fuck” kelimesini tam 226 kez, yani dakikada ortalama 1.32 kez duymak için.

FİLME DAİR AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film 22 Kasım 1982 ile 6 Mayıs 1983 tarihleri arasında yaklaşık 24 haftalık bir süreçte çekildi.

– Scarface aynı zamanda İtalyan-Amerikalı gangster Al Capone’un da lakabıdır.

– Film çekilirken asıl düşünce Chicago’da geçen eski Scarface filminin remake’ini yapmakmış ama bütçe kısıtlamaları nedeniyle bunu yapmak imkânsız olmuş.

– Manny Ribera rolü için John Travolta düşünülmüştü.

– Al Pacino, Tony karakterini oynarken, Sophie’s Choice filminde Merly Streep’in canlandırdığı göçmen karakterinden ilham almıştı.

– Michelle Pfeiffer, yapım sürecinde yanlışlıkla Al Pacino’nun yüzünü kesmişti.

– Tony Montana’nın annesi rolünde oynayan Miriam Colon, Al Pacino’dan sadece dört yaş büyüktü.

– Al Pacino, role bürünmesine yardımcı olması için görüntü yönetmeni John A. Alonzo’dan onunla sadece İspanyolca konuşmasını istemişti.

– Michelle Pfeiffer’ın canlandırdığı Elvira Hancock rolü için Sigourney Weaver düşünüldü; hatta Geena Davis, Carrie Fisher, Kelly McGillis ve Sharon Stone ile de deneme çekimleri yapıldı.

– Entertainment Weekly’nin “Tüm Zamanların En İyi 50 Kült Filmi” listesinde sekizinci sıradadır.

– Al Pacino, Elvira rolünü Glenn Close’un oynamasını istemişti ancak yapımcılar onun rol için yeterince seksi olmadığını düşünmüştü.

– Filmde yer alan “Shake it Up” ve “I’m Hot Tonigh” adlı parçalar 21 yaşındaki Elizabeth Daily tarafından seslendirilmişti.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Carlito’s Way

– Godfather

– Donnie Brasco

– Goodfellas

– Casino

– Blow

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir