North by Northwest (1959)

Sinemanın dâhisi Hitchcock’un elinden, başyapıtlara bile ilham veren bir başyapıt…

Büyük usta Alfred Hitchcock’un 1959 yılında çektiği, senaryosunu da Ernest Lehman’ın yazdığı North by Northwest, sonradan Arizona Dream’de de kullanılacak unutulmaz uçakla kovalama sahnesiyle hafızalara kazınan, başrollerinde Cary Grant ve Eva Marie Saint’in yer aldığı beş yıldızlı bir gerilim ve aksiyon silsilesi.

KONU

New York’ta yaşayan başarılı reklamcı Roger Thornhill kaçırılır. Ondan sahip olduğu gizli bilgileri söylemesi istenmektedir. Ancak ortada bir yanlış anlaşılma vardır. Sorgusu ölmek üzere bir uçurumun kenarına bırakılarak biten genç adam, buradan kurtulmayı başarır ve gerçeğin peşine düşer. Bu hamleyle kendini hem polisin hem de gizli teşkilatın da işin içine gireceği nefes kesen bir kovalamacanın içinde bulacaktır.

NEDEN İZLENMELİ

– 2007 yılında Amerikan Film Enstitüsü’nün “Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler” listesinde 55. sırada yer aldığı için.

– 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “Kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verildiği için.

– Cary Grant’in müzayede salonu sahnesindeki eğlenceli diyalogları için.

– Sinema tarihine kazınan mısır tarlaları arasındaki uçakla kovalama sahnesi için.

– Bernard Hermann’a ait başarılı müzikleri ve muhteşem açılış jeneriği için.

– Cameo’ları ile meşhur Hitchcock’un kendini bu kez filmin hemen başında göstererek “Acaba nerede karşımıza çıkacak?” merakından seyirciyi kurtardığı film olduğu için.

FİLME DAİR AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin dünya prömiyeri San Sebastian Film Festivali’nde yapıldı.

– Alfred Hitchcock ve Ernest Lehman, Phillip Vandamm rolü için Yul Brynner’ı düşünmüştü. Curd Jürgens de aynı rol için güçlü adaylardandı.

– Roger O Thornhill rolü için Frank Sinatra ve Dean Martin düşünülmüştü.

– Stüdyo kadın başrol oyuncusu olarak Sophia Loren’i istemiş, o da role sıcak bakmış ancak sözleşmeyle ilgili problemler nedeniyle teklifi geri çevirmek zorunda kalmış ve rol Eva Marie Saint’e verilmiş.

– Filmde Cary Grant’in annesini canlandıran Jessie Royce Landis, Cary Grant’ten sadece yedi yaş büyük.

– Cary Grant film boyunca ekranın hep sol tarafında görünüyor.

– Rushmore Dağı’ndaki çekimler sırasında Eva Marie Saint, Cary Grant’in hayranlarına imza dağıtırken her birinden 15 sent aldığını fark etmişti.

– North by Northwest, Alfred Hitchcock’un yapımcı firma MGM için yaptığı tek film.

– Filmin Rushmore Dağı Anıtı’nda geçen kısmı için gelebilecek zararlar çekincesiyle izin alınamayınca, bunun üzerine anıtın dev bir maketi inşa edilerek çekimler orada tamamlandı.

– Cary Grant’in canlandırdığı Roger O. Thornhill karakterinin ismindeki gizemli “O” harfi, Alfred Hitchcock’u Hollywood’a getiren ünlü yapımcı David O. Selznick’e bir gönderme.

– Hitchcock filmde Amerikalı bir gazetecinin anlattığı bir olaydan esinlenmiş. Gazetecinin anlattığına göre, İkinci Dünya Savaşı’nda İngilizler sadece isimden ibaret bir ajan uydurup Almanların onun peşine düşmesini sağlamış.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Charade

– Three Days of the Condor

– Frantic

– The Tourist

– The Fugitive

– The Third Man

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir