Jagten / The Hunt (2012)

Terazinin bir tarafında adalet isteyen diğer tarafında ise adaleti vermek isteyen bir toplum. Kimin suçlu kimin masum olduğuna kim, nasıl karar verebilir?

Künyesinde başta Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına adaylık olmak üzere tam 66 adaylık ve 37 ödül barından Jagten, gösterime girdiği yıl Cannes Film Festivali ve Avrupa Film Ödüllerinde hem yönetmen Thomas Vinterber’e hem de Mads Mikkelsen’e ödül  kazandırmıştı. Festen filmi ile tanıdığımız yönetmen Vinterber,  Jagten’de de gerçeği olabildiğince sert bir şekilde izleyene aktarma yolunu seçiyor.  Filmin başrollerinde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen ve küçük oyuncu Annika Wedderkopp yer alıyor.

Öğretmenleri Lucas’a muziplik yapmak için sabırsızlıkla onun okula gelmesini bekleyen çocuklarla anaokuluna adım atıyoruz. Lucas’ı kolaylıkla okulun en sevilen öğretmeni olarak görmeye başlıyoruz,  ta ki küçük Klara kafamızda oluşturduğumuz bu eğlenceli ve güvenli dünyanın sularına bir taş atana kadar.

KONU

Lucas eşinden ayrılmış, oğlu Marcus’un velayetini almak için savaşırken, geçimini anaokulundaki öğretmenliği ile sağlamaktadır. Çocukluk arkadaşı Theo’nun kızı Klara da kendisinin öğrencisidir. Klara sıklıkla evden kaçıp, bir şekilde Lucas’ın yoluna çıkmaktadır. Küçük kız mutluluk ve bir yerlere sığınma hissinin karşılığını Lucas ve köpeği Fanny’de bulur ama çocuk aklı ile istediği bu sevgi ve mutluluğun karşılığını alamayınca işler bir anda tersine döner.

NEDEN İZLEMELİ

– Mads Mikkelsen ödüllü oyunculuğuna seyirci olurken; onun öfkesini ve çaresizliğini birebir yaşamak için.

– İnsanların ne kadar rahat linç isteğine kapılabileceklerini bize Danimarka üzerinden başarıyla aktardığı için.

– Küçük oyuncu Annika Wedderkopp’un şapka çıkaran oyunculuğuna şahit olmak için.

– Kilisedeki Noel ayini sırasında gerçekleşen, insanın tüylerini diken diken eden o muhteşem yüzleşme anına tanık olmak için.

– Yönetmenin  film  boyunca verdiği minik detaylarla kimin doğruyu, kimin yalan söylediğini hiçbir şekilde yapımın büyüsünü bozmadan, ustalıkla izleyene verebildiğine tanık olmak için.

– Önce Markus’un sonrasında Lucas’ın araba ile geldikleri evde Festen’in hayaletlerine merhaba deyip tatlı bir nostalji hissine kapılmak için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Yönetmen Thomas Vinterberg’in IMDb Top 250 içerisinde yer alan ikinci filmi olduğu için. İlki 1998 yapımı The Celebration (Festen)’dır.

– 1998’den beri Cannes Film Festivalin’de prömiyerini yapan ilk Danimarka filmidir.

– Danimarka’nın 2015 Akademi Ödülleri’ndeki adayıdır.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Prisoners (2013)

– Oldboy (2003)

– The Class (2007)

– Festen (1998)

– The Children’s Hour (1961)

– Doubt (2008)

Bir düşünce üzerine “Jagten / The Hunt (2012)

  1. Sefa

    Sitede takılırken konusu dikkatimi çekti ve izledim. Bende epey etki bırakan bir film oldu. Görüntü yönetmeninden tut oyunculara kadar harika bir film olmuş. Son zamanlarda Nordik filmleri izliyordum bu seriyi devam ettiririm artık. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir