We Need to Talk About Kevin (2011)

Bir insan kötü olarak mı doğar, yoksa iyi ya da kötü olması ailesine ya da çevresine mi bağlıdır?

Lionel Shriver’ın 2003 tarihli ödüllü romanından Lynne Ramsay ve Rory Kinnear tarafından uyarlanan, başrollerini Tilda Swinton, John C. Reilly ve Ezra Miller’ın paylaştığı “We Need To Talk About Kevin”, “Bir insan kötü olarak mı doğar, yoksa iyi ya da kötü olması, onu yetiştiren ailesine, yaşadığı çevreye bağlı olarak mı değişir?” sorusunu çarpıcı bir şekilde soran bir film.İlk olarak 2011 Cannes Film Festivali’nde görücüye çıkan filmin yönetmen koltuğunda aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan, anavatanı olan Birleşik Krallık’ta “Morvern Callar” ve “Ratcatcher” adında iki film çeken ve “Gasman” adındaki kısa filmiyle tanınan Lynne Ramsay oturuyor.

KONU

Eva, gençliğini doyasıya yaşarken ve kariyer planları yaparken, bir gün oğlu Kevin’e hamile kaldığını öğrenir. İçten içe çocuğu olmasını istemediği halde, her şeyi bir kenara bırakıp oğlunu doğurmaya karar verir. Ancak oğlu, onun için yaptığı onca fedakârlığa karşı, kelimenin tam anlamıyla annesinden nefret eder. Yıllar geçtikçe de annesine olan bu nefreti artarak devam eder. 15 yaşına geldiğinde ise yapacağı şeyler, annesi Eva’yı vicdanı ile baş başa bırakacak bir noktaya getirir.

NEDEN İZLEMELİ

– Şiddet unsurunu çok farklı bir biçimde ele aldığı, bir çocuğun iyi ya da kötü olmasının ailesine mi yoksa içinden gelen dürtülere mi bağlı olduğunu bizlere sorduğu için.

– Yavaş ilerlemesine rağmen, seyirciyi kendine çekebilecek pek çok detay sunmayı da başardığı için.

– Tilda Swinton ve Ezra Miller’ın es geçilmeyecek performansları için.

– Kırmızı renkli atmosferi, başarılı şarkı seçimleri ve rahatsız ediciliği yanında bir o kadar da başarılı anlatımı için.

– Buddy Holly’nin Everyday parçasını her duyduğunuzda aklınıza geleceği için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film 30 günde çekildi.

– Tilda Swinton, filmde oynamaya karar vermesinden çok daha önce filmin yapımcıları arasındaydı.

– Filmin Norveç’teki gösterimi, 22 Temmuz’daki terör saldırıları yüzünden ertelendi. Normalde 2011’in sonbaharında gösterime girmesi planlanan film, 2012’nin baharında sinemaseverlerle buluştu.

– Tilda Swinton ve Ezra Miller, 2015’te gösterime giren Trainwreck filminde de birlikte oynadı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Omen

– Elephant

– I Killed My Mother

– Stoker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir