The Perks of Being a Wallflower (2012)

Hak ettiğimizi düşündüğümüz sevgiye razı oluruz. Ama belki tek bir günlüğüne de olsa biz de kahraman olabiliriz.

Stephen Chbosky’nin aynı adlı romanından uyarlanan, senarist ve yönetmen koltuğunda ise yine kitabın yazarı Chbosky’nin oturduğu The Perks of Being a Wallflower, sosyal sorunları olan ve arkadaş edinmekte güçlük çeken, içine kapanık bir gencin lise yıllarına odaklanan, bir nevi büyüme öyküsü. Başroller ise Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller’a emanet.

KONU

1990’lı yılların başında Pittsburgh’te geçen hikâyede, liseye yeni başlayan 15 yaşındaki Charlie’nin hayatına odaklanıyoruz. En yakın arkadaşı kısa bir süre önce intihar eden Charlie, oldukça içine kapanık ve yalnızlık çeken bir çocuk. Liseye başladığı ilk gününde ise tam da beklediği gibi bir muameleyle karşılaşıyor ve tek bir arkadaş bile edinemiyor. Ona okulda iyi davranan tek kişi ise edebiyat öğretmeni Bill Anderson oluyor. Kısa bir süre sonra tanışacağı üst sınıflardan Patrick ve üvey kız kardeşi Sam sayesinde ise Charlie’nin tüm hayatı değişiyor ve onlar sayesinde yeniden şekillenmeye başlıyor.

NEDEN İZLEMELİ

– Karakterlerinin psikolojik durumlarını başarılı bir biçimde resmetmeyi başardığı için.

– Benzer gençlik filmlerinden beklenmeyecek kadar dram ve olgunluk barındırdığı için.

– Ele aldığı hikâye basitmiş gibi görünse de vermek istediği mesajı başarıyla ve oldukça mütevazı bir biçimde aktardığı için.

– 90’lı yılların havasını, hiçbir abartıya kaçmadan, olması gerektiği gibi sunduğu ve sizi gençlik yıllarınıza götürmeyi başardığı için.

– Tünel sahnesinde David Bowie’den Heroes’u, dans sahnesinde de Dexy’s Midnight Runners’dan Come on Eileen’i duyabilmek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– DVD ekstralarında yer alan röportajlarda Stephen Chbosky, The Breakfast Club (1985) ve Dead Poets Society (1989) filmlerinin gençken en sevdiği filmler olduğunu ve onlardan çok etkilendiğini belirtmişti.

– Emma Watson, daha sonra, filmdeki öpüşme sahnelerini ve The Rocky Horror Picture Show (1975) sahnesini izlemeyi reddettiğini açıklamıştı.

– Ezra Miller ve Emma Watson dans etmeyi ve hareketli sahneleri çok sevdiğinden Stephen Chbosky, balodaki dans sahnesi için bir koreografla çalışmalarını sağladı.

– Kitapta Patrick ve Mary Elizabeth sigara tiryakisiydi ama film, 13 yaş ve altı için ebeveyn kontrolü sınıfında olduğu için bu detay çıkarıldı.

– Emma Watson’ın Harry Potter’dan sonraki ilk başrolüydü. Ayrıca Watson, ilk kez bu filmde Amerikan aksanı kullanmıştır.

– Logan Lerman ve Emma Watson daha sonra Noah (2014) filminde de birlikte yer almıştır.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Way, Way Back

– It’s Kind of a Funny Story

– The Kings of Summer

– Flipped

– The Art of Getting By

 Saksi Olmanin Faydalari (2012) on IMDb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir