Flatliners (1990)

90’lı yıllardan geriye kalan en etkileyici ve en ürkütücü sinemasal hatıralarımızdan biri…

Yönetmenliğini Joel Schumacher’in yaptığı, başrollerinde Kiefer Sutherland, Julia Roberts, Kevin Bacon, William Baldwin ve Oliver Platt’in yer aldığı Flatliners, kült filmler statüsünü sonuna kadar hak eden önemli filmlerden. Mavi renklerle bezeli sahneleri, gotik ve tekinsiz atmosferiyle kendine has, kusursuz bir korku tarzı yaratan film, 90’ların en özgün işlerinden biri.

KONU

Aynı üniversitede eğitim gören beş tıp öğrencisi, yaşamın ötesinde ne olduğunu merak eder ve ölümle yaşam arasındaki çizgiyi kontrol altında tutarak, öteki tarafa kısa süreli ziyaretler yapmaya karar verir. Tüm bedensel fonksiyonlarını durdurarak ölümü görme imkanını yakalayan gençler, bu deneyimin beraberinde getirdiği karanlık olaylarla da hesaplaşmak zorunda kalır.

NEDEN İZLEMELİ

– Son derece özgün ve yaratıcı bir hikâyeye sahip olduğu için.

– Yıldız kadrosunun hakkını veren nadir filmlerden olduğu için.

– Dinamik kurgusu, etkileyici müzik kullanımları ile harmanlanmış kendine has tarzı için.

– Yıllar sonra tekrar izlediğinizde bile aynı keyfi verebilecek türde filmlerden biri olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Julia Roberts ve Kiefer Sutherland, filmin çekimleri esnasında birlikteydi. Sonrasında nişanlanan çiftin ilişkisi uzun ömürlü olmadı.

– Val Kilmer, daha sonra Kiefer Sutherland’in canlandıracağı Nelson Wright rolünü geri çevirmişti.

– Julia Roberts’ın canlandırdığı Rachel Mannus rolü için Nicole Kidman da düşünülmüştü.

– Filmin yapımcısı Michael Douglas, 1978 yılında, yine benzer tarzdaki bir film olan Michael Crichton’ın Coma’sında rol almıştı.

– Chicago, Illinois’te, 12 farklı yerde iki hafta boyunca süren çekimlerden sonra, filmin geri kalanı, California’daki Burbank Stüdyolarında tamamlandı.

– Film, Julia Roberts’ın Richard Gere ile birlikte rol aldığı gişe canavarı Pretty Woman ile aynı yıl gösterime girdi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– After.Life

– Stir Of Echoes

– The Lazarus Effect

– Coma

2 üzerine düşünceler “Flatliners (1990)

  1. Ayhan

    İzlemeyeli çok oldu, filmi unutmuşum. Yıllar sonra tekrar izlediğimde şunu fark ettim. Filmin görünen konusu beş tıp öğrencisinin ölümden sonra ne olduğunu merak edip kendilerini kısa süreliğine öldürmeleri olsa da film, öldükten sonra hayattayken yaptıklarımızın hesabını vereceğiz konusunu derinden derine işliyor. Anahtar kelime atonement

  2. Ayhan

    Ayrıca 2017’de filmin remake’i yapılmış. Kiefer Sutherland bu filmde de oynamış. Ben bu ikincisini izlemedim. Ama herhalde birincisi kadar beğenilmemiş olsa gerek IMDb puanı 5.1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir