The Fool (2014)

“Hayvanlar gibi yaşıyoruz, hayvanlar gibi ölüyoruz. Çünkü birbirimiz için birer hiç kimseyiz.”

Başta 2014 Locorno Uluslarası Film Festivali’nde aldığı üç  ödül olmak üzere pek çok festivalden de eli boş dönmeyen The Fool / Budala genç Rus yönetmen Yuriy Bykov’un Dostoyevski’nin Budala isimli eserinden ilham almış, üçüncü uzun metrajlı  filmi.

KONU

Yaşadığı kasabanın kamu hizmetlerinde bir tesisatçı olarak çalışan Dima, bir yandan da inşaat mühendisliğini bölümünü okumaya çalışmaktadır. Dürüst ve idealist kişiliğini babasından alan Dima bu özellikleri yüzünden toplum içinde garipsenip dışlanmaktadır. Bir çocuğu ve eşi ile ailesinin yanında yaşayan Dima’ya bir gece acil ehemmiyet taşıyan bir telefon  gelir. Sosyal konutlardaki bir boru patlamıştır ve Dima konuyla ilgili keşif yaparken, dokuz katlı binanın boydan boya bir çatlakla kaplı olduğunu ve çökmeye başladığını fark eder. Dima o dakikadan itibaren orada yaşayan 800 kişinin hayatı adına kokuşmuş bürokrasiyi karşısına alıp zamana karşı bir savaş vermeye başlayacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Dima karakterinin bir taraftan yozlaşmış bürokrasi, bir taraftan da hayatlarını savunduğu insanların umarsızlığı karşısındaki dik duruşlu savaşına tanık olmak için.

– “Mama” lakaplı belediye başkanı ve çalışanlarının binanın yıkılmasından çok yıllardır kendi ceplerine akıttıkları paranın kaynağının çökmesinden korkup kendi aralarında girdikleri hesaplaşmaya şahit olmak için.

– Çürümüş bir toplumu çürümüş bir sistemi süsleyip püslemeden izleyene aktarmayı başardığı için.

– Elindeki gücü kendi çıkarları için kullananların doymak bilmeyen hırslarının geldiği o vahim noktanın kan donduran anına şahit olmak için.

– İki saat boyunca izlediğiniz sistem eleştirisine hiç de yabancılık çekmeyeceğiniz için.

– Dima’nın peşinden tüm binayı koştururken kendinizi ‘’ben ne yapardım’’ sorusunu sorarken buluvermek için.

– Gösterişsiz oyunculuklarla kaplı diyalogları kaçırmamak için.

– Victor Tsoi’nin Peaceful Night isimli şarkısında kaybolup gitmek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Leviathan (2014)

– Loveless (2017)

– The Return (2003)

– The Major (2013)

– Arrhythmia (2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir