Child’s Pose (2013)

Bir insanın hayatına kim nasıl değer biçebilir ya da biçebilir mi?

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve FIPRESCI ödülünü kazanan Pozitia copilului’de Romen yönetmen Călin Peter Netzer, oğlunu hayatının merkezine koymuş bir anneyi seyre daldırıyor bizlere.

KONU

Barbu kendi bağımsızlığını ilan edip yetişkin olmayan çalışan bir bireydir.  60 yaşındaki annesi Cornelia ise oğlunun büyüdüğünü  kabul etmeyen, oğlunun hayatına aldığı kadını dahi sorun eden, yediğine içtiğine karışan kocasının deyimi ile dırdırcının tekidir.

Cornelia bir akşam dışardayken oğlunun bir trafik kazasına karıştığı haberini alır. Anında tüm olaya müdahale ederek kontrolü eline almaya çalışır ve oğlu ile arasındaki ilişki iyiden iyiye bozulur.

NEDEN İZLEMELİ

– Baskın bir karaktere sahip olan anne ile kendi başına bir birey olarak ayakta durmaya çalışan oğul arasındaki ilişkiyi bizlere başarı ile aktarabildiği için.

– Barbu’nun bir  yandan büyümek istediğini ima edip bir yandan da en kötü anlarda korkak kalıp annesinden medet ummasını izlemek için.

– Romanya polisinin adalet işleyişini bize dürüstçe göstermeyi seçtiği için.

– Diyaloglar ve kameranın başarılı açıları sayesinde kendimizi  olayların tam da içinde hissedebildiğimiz için.

– Farklı sınıflardaki insanların önceliklerini güzel bir şekilde resmedebildiği için.

– Gerek karakterlerin bize aktarımı gerekse hikâyenin vuruculuğu ile bir annenin oğlu için neleri  göze alabileceğini  durgun ama vurucu bir şekilde izleyene aktarma başarısından dolayı.

– Luminita Gheorghiu’nun zenginliği ile herkesi ezmeye çalışan, kendi ve küçük ailesinden başka kimsenin hayatını umursamayan anne rolündeki başarısına şahit olmak için.

– Son duraktaki muhteşem yüzleşme sahnesini izlemek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Beyond the Hills (2012)

– 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007)

– The White Ribbon (2009)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir