Annihilation (2018)

“Beden ve zihinlerimiz en küçük parçalarına kadar ayrılacak, ta ki tek parça kalmayana dek. Yok oluş…”

Gösterişli ve büyük prodüksiyonlu filmleri orijinal yapım olarak ekrana getirmeye devam eden Netflix, geçtiğimiz yılın Mart ayında karşımıza Annihilation’ı getirdi. Dilimize çevrilmiş haliyle ismi Yok Oluş olan bilim kurgu filmi başrolünde Natalie Portman’ı bulundurmasıyla öne çıkıyor.

Kadrosunda Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson ve Oscar Isaac’ın da yer aldığı Annihilation’ı Alex Garland (Ex Machina) yazdı ve yönetti. Jeff VanderMeer’in ilki 2014’te raflarda yerini alan Southern Reach üçlemesinin aynı isimli ilk kitabından uyarlandı. Kitap serisi ülkemizde Alfa Yayınları tarafından basıldı.

Gerilimi ve dramayı da bünyesinde harmanlayan film, hikâyesinin gizemini iki saatlik süresi boyunca taşıyarak finale ulaştırmayı başaran türden bir yapım. Kadrosu sayesinde ilgimi çektiğinden dolayı izlemiştim ama senaryosu ve sündürmeden yaptığı anlatımla da ilgimi çekti. Kadın karakterlerin öne çıktığı ve psikolojik ögelerin de yer aldığı, buna da düzgün bir şekilde yer veren bir hikâye var elimizde.

Kimilerinin karışık veya ucu açık olarak nitelendirebileceği sonu bana göre sorun olmadı. Netflix’in diğer orijinal yapım filmlerine oranla daha üstte kalıyor en azından. Efektler içinse izleyenin takdirine ve gözüne kalmış demek daha doğru olur sanırım.

Annihilation, izlenmesi için tavsiye edilesi bir Netflix filmi.

KONU

Gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli bir bölge, uzun süredir kıtanın geri kalanından ayrı haldedir. Bölgede artık insan uyarlığından iz kalmamıştır. Ancak gönderilen keşif grupları cennet gibi görünen bu doğa ortamında bilinmeyen şeylerin olduğunu göstermektedir.

Keşif gruplarındaki bazı kişiler kanserden ve hastalıktan ölmüş, toplu intiharlar ve dost ateşleriyle ölümler gerçekleşmiştir. 12. keşif grubunu oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeksizin bölgeye gider. Daha önce keşif grubu olarak giden kocasını kaybeden ve henüz tam olarak toparlanamayan Lena’nın almak istediği cevaplar vardır.

Grubun görevi araziyi haritalamak, ondan örnek toplamak ve gözlemlerini raporlamaktır. Ancak bu kadarla kalmaz ve hem yeni yaşam biçimlerine şahit olurlar hem de birbirlerinin ve bölgenin sırlarına tanık olurlar.

NEDEN İZLEMELİ

– Natalie Portman’ın ortalamanın üstü performansıyla ilerleyen filmin tanınmış diğer oyuncularla desteklenen kadrosu için.

– Bilim kurgu-gerilim filmi olmasına rağmen özellikle Lena karakterinin hikâyesiyle dramayı da düzgün bir şekilde işledikleri için.

– Bazen gayet iyi iş çıkarıldığını bazen de vasatın altına düştüklerini düşündüğüm efektlerdeki duruma geniş bir kitlenin tanık olması gerektiği için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin yapımcısı Paramount’tan gelen daha geniş kitleye hitap edecek şekilde filmde değişikliğe gidilmesi teklifini yapımcı Scott Rudin ve yönetmen Garland kabul etmedi. Son versiyona Rudin karar verdi.

– Filmin Netflix’e gelmesi Scott Rudin ve Paramount’tan David Ellison arasındaki bu anlaşmazlıklar sayesinde oldu. Annihilation’ın A.B.D.’deki ve Çin’deki gösterimini Paramount üstlenirken iki ülke dışında da vizyona girmesi fikrinden vazgeçildi, Netflix’e satıldı.

– Bu film de cast eleştirilerinden nasibini aldı. Serinin sadece ilk kitabını okuyarak uyarlayan Garland, kitaplarda Asyalı ve yarı Amerikan olarak tanıtılan karakterler için seçtiği kişiler nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. Garland, eleştirilere ilk kitapta karakterlerin etnik kimliğinin belli olmadığı ve senaryonun ikinci kitap piyasaya çıkmadan tamamlandığı şeklinde cevap verdi.

– Oscar Isaac, aynı dönemde çekilen Annihilition’ın ve Star Wars: The Last Jedi’ın (2017) ikisinde de rol aldı. Hatta yan yana stüdyolarda çekilen iki film için aynı gün sahne çektiği de oldu ve kullandığı karavan aynıydı.

– Oscar Isaac ve Sonoya Mizuno, daha önce yine Alex Garland’ın yazıp yönettiği Ex Machina’da birlikte rol aldılar.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Black Swan (2010)

– Apostle (2018)

– Ex Machina (2014)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir