Se rokh / 3 Faces (2018)

Hayatınızda yapmak istediğiniz tek şeyi elinizden almak isteselerdi, neleri gözden çıkarmaya cesaret ederdiniz?

İran Yeni Dalgası’nın en etkili isimlerinden yönetmen Jafar Panahi’den İran ve kadın olmak üzerine bir film.

Cannes Film Festivali’nde En iyi Senaryo Ödülü ve Palme d’Or adaylığının yanı sıra Hamburg Film Festivali’nde Douglas Sirk Ödülü’nün kazanan isim Panahi, 3 Faces’de sosyal medya, kadın, sinema, sanat ve İran üzerine güzel bir gerçekçilik sunuyor.

KONU

Marziyeh konservatuarı kazanmış, oyunculuk okumak isteyen sinema aşığı bir genç kızdır.  Şehrazat devrim sonrası toplumdan dışlanmış kelimenin tam anlamı ile dağ başında ama ne olursa olsun sanatını icra ederek yaşayan bir sanatçıdır. Behnaz ise ülkesinin başarılı aktrislerinden olmasına rağmen bir yandan saygı görüp gıpta edilen bir kadınken diğer yandan da seçtiği hayat için hoş görülmeyen bir kadındır.

Bir arabanın içerisinde heyecan ve üzüntü ile konuşan iki kişi ile filmi açıyoruz. Biri, onu sürücü koltuğunda görmekten mutluluk duyduğumuz yönetmen Jafar Panahi diğeri ise İran sinemasının başarılı oyuncusu Behnaz Jafari. Yol filmi gibi görünen içerisinde çok daha karamsar bir gizemi barındıran film boyunca İran taşrasının yoksulluğunu, iki arabanın yan yana geçemediği köy yolları altımızda akarken görüp köy insanlarının ülke yetkililerine asla sesini duyuramadıklarına da şahit oluyoruz.

NEDEN İZLEMELİ

– Devrim öncesi sanatçılarını yâd etmesindeki başarısı için.

– Dans etmenin bile yasak olduğu yerde her şeye rağmen dans edebilen Şehrazat gölgesini izlemek için.

– Behnaz’ın ”gözyaşı ve acı” repliğini kaçırmamak için.

– Nine ve mezarlık sahnesine şahit olmak için.

– Aldığı senaryo ödülünü sonuna kadar hak ettiğini düşündürtmeyi başardığı için.

– Sade anlatım ile çok şey anlatan yönetmen Jafar Panahi ve kendilerini oynayan sanatçıların içinde bulundukları topluma rağmen ne kadar cesur bir iş yaptıklarına şahit olmak için.

– Gerçek ve kurmacanın doğallığını izlemek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Taxi Tehran (2015)

– This Is Not a Film (2011)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir