Ucitelka / The Teacher (2016)

Öğretmen sıfatı ile kanatlarının altına aldığı çocuklara zulüm yaşatan Maria’nın ve ondan kurtulmaya çalışanların yüreklere dokunan, etkileyici hikâyesi.

Pelísky, Up and Down, Divided We Fall filmleri ile tanıdığımız Çek yönetmen Jan Hřebejk’in 2016 tarihli The Teacher filmi 80’li yılların Çekoslovakya’sındaki bir ilkokul sınıfına götürüyor bizleri.

Zuzana Mauréry, Éva Bandor, Peter Bebjak ve Monika Certezni filmin künyesini oluşturan isimlerden.

 

KONU

Bratislava ilkokuluna yeni atanan öğretmen Maria sıklıkla eşini kaybettiğini, hayattaki her şeyi tek başına yapmak zorunda olduğunu dile getiren, sınıfındaki çocuklara isimlerinden sonra sorduğu ilk şey “Ebeveynleriniz ne iş yapıyor?” sorusu olan bir kadındır.  Maria’nın sınıfından bir çocuk intihar girişiminde bulununca tüm veliler acil olarak müdüre hanım eşliğinde toplanır. Toplantıda bir imza kampanyası ile öğretmen Maria’yı okuldan atmaya çalışırlar. Gelin görün ki öğretmen Maria’nın Komünist Parti ile çok sağlam ilişkileri vardır ve bu ilişki toplantının kara gölgesi olacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Film boyunca vicdan muhasebesi yaptırmayı başardığı için.

– Çocuklara örnek olması gereken bir öğretmenin çıkarı uğruna neleri göze alabildiğini vicdanınız titreyerek izleyeceğiniz için.

– Çekoslovakya’nın normalleşme sürecinde bireylerin nasıl hâlâ daha baskı altında olduklarını izleyene yansıtmasındaki başarısı için.

– Eline yetki verilen güçlünün mazlumu nasıl ezdiğini başarıyla gösterdiği için.

– Korku ve baskının küçücük çocukların sırtlarına nasıl yük olarak binebildiğini görmek için.

– Yozlaşmış insanın namusu ile yaşayan insan üzerindeki yıpratıcı, ezici baskısını çocuklar üzerinden anlatmasındaki başarı için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Detachment (2011)

– The Fool (2014)

– Dead Poets Society (1989)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir