American Psycho (2000)

Bakımlı, yakışıklı ve kendinden emin… Tek kusuru seri katil olması.

80’li yıllarda New York’ta yaşayan ve A+ bir hayat süren Patrick Bateman’ı konu alan, Bret Easton Ellis’in aynı adlı romanından uyarlanan American Psycho, “I Shot Andy Warhol”ün de yaratıcısı olan Mary Harron’un yönettiği, başrollerinde ise Christian Bale, Willem Dafoe ve Reese Witherspoon’un yer aldığı modern klasiklerden.

KONU

Patrick Bateman, Wall Street’te, babasının şirketinde çalışan, genç, yakışıklı ve oldukça zengin biridir. Tüm bu özellikleri ona hem işinde hem de sosyal hayatında pek çok ayrıcalık sağlamaktadır. Oldukça tekdüze gidiyormuş gibi görünen hayatının bir de karanlık tarafı vardır. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir psikopattır. Ancak bunu kendisi dışında hiç kimse bilmemektedir.

NEDEN İZLEMELİ

– Introsu, hatta bazı afişleri bile büyük benzerlikler gösteren ve oldukça geniş bir izleyici kitlesine sahip televizyon dizisi Dexter’ın ilham kaynağını görebilmek için.

– İnsanlardaki bitmek bilmeyen kompleksleri ve tüketim kültürünün bireyde yarattığı yabancılaşmayı seyirciye cesurca sunduğu için.

– Yapım süreci boyunca Patrick Bateman karakterinin filmin başında anlattığı günlük sabah rutinini uygulayan son Batman Christian Bale’in en sağlam performanslarından birine tanık olmak için.

– Romanın son cümlesi “This is not an exit (Burası çıkış değil)”i filmin son sahnesinde bir kapıda yazılı olarak görmek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Pek çok kişi bu rolün Christian Bale’in kariyerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyordu ve oyuncuyu uyardı. Ancak tüm bu uyarılar Bale’i bu projede yer almak için daha da hırslandırdı.

– Patrick Bateman rolü için Ewan McGregor’a da teklif götürülmüştü ancak Christian Bale’ın ondan bizzat kabul etmemesini istemesi sonucu teklifi geri çevirdi.

– Christian Bale sette hep Amerikan aksanı ile konuştu. Çekimlerden sonra kendi (İngiliz) aksanına dönünce ekiptekiler onun başka bir filme hazırlandığı için bu aksanı kullandığını zannetti.

– Bateman’ın filmde izlediği ilk porno film “White Angel”, ikincisi de “Red Vibe Diaries: Object of Desire”.

– Bateman’ın masasının üzerinde iki adet GQ dergisi göze çarpıyor. Biri 1987 Ağustos, diğeri de 1987 Haziran sayısı.

– Bateman evinde egzersiz yaparken televizyonda The Texas Chain Saw Massacre açık.

– Justin Theroux, Timothy Bryce rolü için mavi lens kullandı.

– Whitney Houston filmde hiçbir şarkısının kullanılmamasını istedi.

– Chloë Sevigny’nin filmde yer almak istemesinin nedenlerinden biri de abisinin Wall Street’te çalışmasıydı.

– Filmde iki fahişeyle çekilen grup seks sahnesinde, daha estetik bir görüntü sunmak için Mary Harron ve Christian Bale birlikte erotik filmler izlemiş. Harron’ın söylediğine göre Bale, hangi pozisyonun daha uygun olduğunu gösterebilmek için bunları ona çizerek göstermiş.

– Yönetmen Mary Harron’a göre Bale, Bateman karakterini David Letterman Show’da tanıştığı Tom Cruise’dan esinlenerek kurdu. İşin ilginç yanı, Tom Cruise’un romanda Bateman ile aynı apartmanda yaşıyordu.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– One Hour Photo

– Mr. Brooks

– The Talented Mr. Ripley

– The Moth Diaries

– A Clockwork Orange

– Funny Games

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir