Ruby Sparks (2012)

Hayal edebileceğiniz her şey gerçektir! İnanın!

Michael Arndt’a 2006 yılında En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı kazandıran Little Miss Sunshine ile harikalar yaratan yönetmen çift Jonathan Dayton ve Valerie Faris, 2012’de Zoe Kazan’ın yazdığı ve aynı zamanda filmin başrollerini Paul Dano, Annette Bening, Antonio Banderas, Steve Coogan ve Elliott Gould ile paylaştığı Ruby Sparks ile izleyicisiyle tekrar buluştu.

KONU

Başarılı ve bir o kadar da ünlü bir yazar olan Calvin daha 30’una bile gelmediği hâlde yazarların zaman zaman yaşadığı o tıkanma evresindedir ve istediği gibi üretememektedir. Kısa bir süre önce babasını kaybeden, hemen ardından da kız arkadaşı tarafından terk edilen Calvin, bu durumuyla başa çıkmaya çabalarken, bir gece rüyasında bir kız görür ve o kız hakkında bir roman yazmaya karar verir. Oluşturduğu bu karakterin adı Ruby Sparks’tır ve tüm özellikleriyle Calvin’in hayallerindeki ideal sevgilidir. Calvin yazdığı bu karaktere o kadar bağlanmıştır ki, artık gece gündüz, hayalindeki bu kızı canlı tutabilmek için sürekli yazmaktadır. Yaklaşık bir hafta sonra cümleleriyle hayat verdiği bu kızın kanlı canlı karşısında durduğunu gördüğünde ise gerçekten de delirdiğini düşünür ancak Ruby Sparks gerçekten de tam karşısındadır.

NEDEN İZLEMELİ

– Başarılı bir feel good movie olduğu için.

– Hayal gücünün sınır tanımadığını gösterdiği için.

– Elia Kazan ve Paul Dano’nun müthiş uyumlu kimyalarını görmek için.

– Yaptığı ironilerle, ilişkiler üzerine verdiği dersler için.

– “İdeal bir sevgili, kusursuz bir şey nasıl olmalı?” sorusuna hem duygusal hem de mizahi yönden yaklaşarak oldukça keyifli bir seyirlik çıkardığı için.

– Bir ilişki ne kadar mükemmel giderse gitsin, sahip olma, kontrol etme ve egolar işin içine girdiğinde nasıl da her şeyin bir anda tersine dönebileceğini trajikomik bir biçimde anlattığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Paul Dano ve Zoe Kazan 2007’den beri gerçek hayatta da birlikteler.

– Köpek Scotty tarafından parçalanan kitap J.D. Salinger’ın The Catcher in the Rye’ı.

– Ruby’nin aniden Fransızca konuştuğu sahneler, Fransızca versiyonda İtalyanca olarak değiştirildi.

– Calvin’in annesi Gertrude’a ait olan ve Big Sur’daymış gibi gösterilen ev aslında Hollywood’da yer alıyordu ve bir zamanlar Sid Krofft’a aitti.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Stranger Than Fiction

– Swiss Army Man

– Her

– Silver Linings Playbook

– About Time

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir