Never Let Me Go (2010)

Kendilerine dikte edilmiş hayatlarının, kurtardıkları hayatlardan farklı olup olmadığını çaresizce sorgulayanların hikâyesi.

İlk baskısı 2005 yılında yapılan, yayınlandığı yıl Time dergisi tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesinde yer alan ve pek çok eleştirmen tarafından da yüzyılın en iyileri listelerine seçilen Kazuo Ishiguro’nun aynı adlı romanından uyarlanan Never Let Me Go, “Bizi insan yapan nedir?” sorusunu odak noktasına alan bir İngiliz yapımı.

Sunshine, The Beach ve 28 Days Later filmlerinden tanıdığımız Alex Garland tarafından senaryoya uyarlanan bu distopik filmin başrollerinde Carey Mulligan, Keira Knightley ve Andrew Garfield’ın yer alırken, filmin yönetmen koltuğunda ise 2002 yapımı One Hour Photo adlı uzun metrajlı filmi dışında daha çok video klipler çekmiş bir isim olan Mark Romanek oturuyor.

KONU

Çocukluktan beri yakın arkadaş olan Kathy, Tommy ve Ruth, çocukluklarını Hailsham’de huzurlu ve oldukça iyi bir İngiliz yatılı okulunda geçirmektedirler. Ancak bu okul alelade bir okul değil; klonlanmış insanların donör olarak yetiştirildiği bir okuldur. Kathy, Tommy ve Ruth aslında birer kopyadırlar ve zamanı geldiğinde “misyon”larını tamamlayıp organlarını bağışlamak, daha sonra da ölmek için yaratılmışlardır.

NEDEN İZLEMELİ

– Judy Bridgewater’ın Never Let Me Go parçasının eşliğinde, sevmek, hayal kurmak, hepsinden ötesi insan olmak üzerine düşüncelerini çekinmeden söylediği için.

– Hikâyeyi beyazperdeye taşıyan Alex Garland ve Mark Romanek’in, Ishiguro’nun konuyu bilimkurgu odaklı işleyişini geri planda tutup, olaylara daha kırılgan bir yapıda yaklaşarak film boyunca tarif edilemez bir hüznü seyirciye sunmaya başardıkları için.

– İzledikten sonra uzun süre aklınızdan çıkmayacağı, kalbinizi ağrıtacağı için.

– Zamanın ne kadar kısa olduğunu ve sevdiğiniz insanları ‘o anda’ kucaklamanın önemini vurguladığı için.

– Carey Mulligan’ın canlandırdığı Kathy karakterinin sessiz ve hüzünlü bakışlarıyla, sadece susarak bile izleyiciye en derin mesajı nasıl verdiğini görmek için.

– Hiyerarşik düzenin isteklerini yerine getirip, körü körüne bize sunulanları uyguladığımızı Kathy, Tommy ve Ruth’un gözüyle bize farklı bir pencereden de olsa gösterdiği için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Never Let Me Go, Carey Mulligan’ın en sevdiği roman. Bir gün filme uyarlandığında hayalinde hep Kathy’yi oynayabilmek varmış.

– Alex Garland, daha kitabı okumayı bitirmeden Kazuo Ishiguro’dan romanın haklarını ona vermesini istedi.

– Film 1978, 1985 ve 1994 yıllarında geçmekte.

– Keira Knightley filmde yer almayı arkadaşı Carey Mulligan’ın ricası yüzünden kabul etmişti.

– Carey Mulligan film için araba kullanmayı öğrendi. İki haftalık yoğunlaştırılmış eğitim aldı ancak sürücü sınavını geçemedi. Bu yüzden araba kullandığı sahneler özel bir yolda çekildi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Ex Machina

– The Island

– Gattaca

– Frequencies

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir