The Boys From Brazil (1978)

İnsanlık tarihinin en sapkın, en karanlık dönemlerinden birini devam ettirmeye çalışanların ve ona karşı gelenlerin hikâyesi.

Ira Levin’in aynı adlı romanından uyarlanan, başrollerinde Gregory Peck, Laurence Olivier, James Mason, Steve Guttenberg ve Lili Palmer gibi isimlerin yer aldığı The Boys From Brazil / Vahşetin Çocukları’nın yönetmen koltuğunda ise Papillon ve Planet of the Apes gibi önemli filmlerin yönetmeni Franklin J. Schaffner yer alıyor.

KONU

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Güney Amerika’ya yerleşmiş olan bazı Naziler, büyük Nazi İmparatorluğu’nu yeniden kurabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Genç bir Musevi Nazi avcısı olan Barry Kohler, efsanevi avcı Ezra Lieberman’ın çalışmalarından ilham alarak Güney Amerika’ya kaçan bu Nazileri araştırmaktadır. Paraguay’da çalışmalarını sürdüren Dr. Josef Mengele, genç adamın hedefi haline gelir. Sadist bilim insanı, savaş yıllarında Auschwitz’deki esirlerin üzerinde yürüttüğü biyolojik deneyleri Paraguay’da devam ettirmektedir.

NEDEN İZLEMELİ

– Zamanının ötesinde olmasının yanı sıra, son yüzyılın en iyi filmlerinden biri sayıldığı için.

– Nazi dönemi sonrasını anlatan filmler arasında apayrı bir yeri olduğu için.

– Gregory Peck’i kötü bir karakteri canlandırırken görebileceğimiz bir film olduğu için.

– O yıllarda insan klonlamanın sadece bir teori safhasında olmasına rağmen, filmde geçen bilim-kurgunun nasıl da tutarlı ve etkileyici bir şekilde kullanıldığına tanık olmak için.

– Gregory Peck’in eşsiz oyunculuğunun altında kalmayarak, Lieberman rolünün hakkını layıkıyla veren Laurence Olivier için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film, uyarlandığı romanın çıkışından tam iki sene sonra gösterime girmişti.

– Jack Curry’yi canlandıran Jeremy Black’in ilk ve tek filmidir.

– Gregory Peck ve Laurence Olivier arasındaki kavga sahnesi, 70 yaşındaki Olivier’in sağlığı da göz önüne alınarak çok dikkatli bir şekilde çekilmişti.

– Laurence Olivier’in sağlığı filmin çekimleri sırasında oldukça kötüydü, hatta öncesinde böbrek taşlarını aldırmak için bir ameliyat geçirmişti.

– Dr. Bruckner’ı canlandıran Bruno Gnaz 2004 yılında Der Untergang’de Adolf Hitler’i canlandırmıştır.

– Dr. Josef Mengele’nin lakabı “The Angel of Death” yani “Ölüm Meleği”ydi.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Marathon Man (1976)

– The Odessa File (1974)

– Remember (2015)

– After the Truth (1999)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir