Dronningen / Queen of Hearts (2019)

Karar anı geldiğinde, o ince çizgide yalan söylemek ya da söylememek arasında gidip gelirken zaaflarımız belki de hayatımızı tamamen değiştirecektir.

Danimarkalı yönetmen May el- Toukhy’in ikinci uzun metrajlı filmi Dronningen, mutsuz bir evlilik sürdüren bir kadının neler yapabileceğini sarsıcı bir şekilde seyirciye sunuyor. Senaryosunu Maren Louise Käehne ile birlikte kaleme alan yönetmen, bu filmiyle aynı zamanda Sundance Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’nün yanı sıra Büyük Jüri Ödülü’nün de sahibi olmuştu. Kadronun başrolündeki isim Danimarkalı başarılı aktris Trine Dyrholm ise Anne rolündeki başarısı ile Göteborg Film Festivali’n de En İyi Performans dalında ödüle layık görülmüştü. Trine Dyrholm’e başrolde eşlik eden diğer isimler ise; Bron, The Girl Who Played with Fire, A Cure for Wellness gibi yapımlardan tanıdığımız İsveçli oyuncu Magnus Krepper ve Jordskott, Sthlm Requiem yapımlarının göz dolduran genç İsveçli oyuncusu Gustav Lindh.

KONU

Danimarka’nın sonbahar kokulu ormanında köpeğiyle birlikte yürüyüşe çıkmış olan Anne’le filme giriş yaparız. Eşi Pete polisten gelen bir telefonla Stokholm’a gitmek zorunda olduğunu söyler ve bizler olayların başlangıcına doğru sürüklenmeye başlarız.

Anne, sisteme düşmüş çocukların avukatlığını yapan, işinde başarılı bir isimdir. Peter ise doktorluk mesleğinde saygınlık kazanmış, önceki evliliğinden bir oğlu olan adamdır. Anne ile evliliğinden iki kız çocukları olan Peter sorunlu oğlu Gustav’ı kendi evlerinde yaşama davet eder. Hayatta her şeye sahip gibi görünen Anne eşinden beklediği ilgiyi göremeyince üvey oğlu Gustav ile sonu uçuruma çıkan bir ilişkiye girmekten kendini alıkoyamaz.

NEDEN İZLEMELİ

– Muhteşem görünen bir hayatın işaretlerinin ne kadar yanıltıcı olabildiğini gösterebildiği için.

– Mutsuz bir kadının neleri göze alabileceğini izleyeni sarsan bir şekilde aktarmadaki başarısı için.

– İkili ilişkilerdeki imdat çığlığının görmezden gelindiğindeki vardığı o üzücü son için.

–  Trine Dyrholm’un Tainted Love dansı için.

– Danimarka’nın nefis doğasına seyirci olabilmek için.

– Sadakat ve yalan kavramlarının savaşında kimin galip geleceğini görmek için.

– Danimarka’nın 92. Oscar Ödülleri’n de En İyi Uluslararası Film dalındaki adayı olduğu için.

–  Trine Dyrholm’un özellikle filmin ikinci yarısında bambaşka bir kadına dönüşündeki harika oyunculuğunu izlemek için.

– Bir yalanın yok edici sonuna şahit olmak için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Open Hearts (2002)

– Brothers (2004)

– Prag (2006)

– Adore (2013)

Bir düşünce üzerine “Dronningen / Queen of Hearts (2019)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir