Mandy (2018)

80’ler nostaljisini farklı bir boyuta taşıyan, kırmızının en derinlerinde gezen, sersemletici bir intikam filmi.

“Öldüğümde derinlere gömün beni, ayak uçlarıma iki hoparlör yerleştirin, başıma kulaklık dolayın ve öldüğüm zaman rock’n roll’a boğun beni.”

İlk filmi Beyond the Black Rainbow’la adını duyuran, İtalyan asıllı Kanadalı yönetmen Panos Cosmatos’un 2018’de Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yaptıktan sonra pek çok olumlu eleştiri alan filmi Mandy, 80’lere selam duran, kan ve vahşet dolu, sersemletici bir deneyim.

KONU

Birbirini çok seven ve hayatlarından memnun bir çift olan Red Miller ve Mandy Bloom, Shadow Dağları’nın yakınlarında bulunan ormanın içindeki kulübelerinde sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün yaşamları, bir anda ortaya çıkan bir tarikat yüzünden altüst olur. Tarikat lideri, Mandy’yi gözüne kestirmiştir ve onu evlerine yaptıkları bir baskınla kaçırırlar. Mandy’nin ruhuna ve bedenine tamamen sahip olmak isteyen bu tarikat liderinin kız arkadaşına yaptıklarına tanıklık eden Red’in bu noktadan sonra tek bir amacı vardır; yaptıklarının bedelini onlara ödetmek…

NEDEN İZLEMELİ

– 2005’te adam kaçırma, soygun ve cinayet suçlarından idam edilen Douglas Roberts’ın idamından önceki son sözleriyle açılan ilk sekansı için.

– Kariyerindeki pek çok başarısız seçimden sonra Nicholas Cage’in bu filmdeki karakterine nasıl yakıştığını görmek için.

– Filmdeki renk kullanımlarının büyüsüne kapılıp gitmek için.

– Kurgusuyla ve karakterleriyle 80’ler korku ve aksiyon filmlerine selam durduğu için.

– Nicholas Cage’in yavaş yavaş nasıl da güzel delirdiğine tanık olmak için.

– Kırmızı renge doymak için.

– Jóhann Jóhannsson imzalı müzikleri için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Mandy’nin okuduğu “Seeker of the Serpent’s Kiss” kitabı gerçek değildi. Aslında bu, Jóhann Jóhannsson’ın o sahnede arka planda çalan parçasının ismiydi.

– Elektrikli testere sahnesi bir gecede çekilmişti ve yönetmen Panos Cosmatos bu sahneyi “gerçek anlamda cehennemi yaşamak” olarak tanımlamıştı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Apostle

– Only God Forgives

– Revenge (2018)

– The Neon Demon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir