Marriage Story (2019)

Dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve etkileyici hikâyesi.

Film sektöründe ağırlığını gün geçtikçe artıran Netflix, geçtiğimiz seneki Roma zaferinin ardından bu yıl iki filme gündemde kalmaya devam ediyor. Scorcesese’nin The Irishman’i ile geçtiğimiz ayı kapatırken tanışmıştık. Sıra geldi Marriage Story’ye.

Ülkemizdeki festivallerden Filmekimi’ne de uğrayan Marriage Story, Noah Baumbach’ın yönetmenliğini; Adam Driver, Scarlett Johansson ve Laura Dern’n başrolünü üstlendiği bir film. Ekibini şimdiden pek çok ödüle veya adaylığa boğan Marriage Story, Oscar’ın en öne çıkan yapımlarından birisi oldu bile.

Film, kaba haliyle boşanmak üzere olan bir çiftin bu süreçte yaşadıklarına tanık etmemizi sağlıyor diyebiliriz. Sürecin kendi içinde zorlu olması bir yana bir de mahkeme süreci var. Bu alanda elbette ilk değil ama Marriage Story, kesinlikle en iyi örneklerinden birisi.

İlişkilerle ilgili pek çok kavramı sorgularken pek çok izleyicinin kendisinden bir parça bulmasını sağlayacak yollara sapmayı ihmal etmeyen bir yapım. Klişelere ve aşina olduğumuz yapmacıklıklara bulaşmayıp gerçekçi kalmayı da başarıyor. Bunda da karşılıklı diyalogların, başarılı yönetmenliğin ve oyuncuların arasındaki mükemmel uyumun büyük payı var açıkçası.

Adam Driver’ı ilk Girls dizisiyle tanıyan, oyunculuğunu beğenen ama pek de hayranı olmayan biriyim. Star Wars kültürüne girmeyeyim, itiraf etmek gerekirse bende ondan yok. Hatta ikinci itiraf, geriye dönüp filmografisine baktığımızda Vicky Cristina Barcelona’yla tanıdığım Johansson’ın kariyeri benim açımdan Marvel ağırlıklı. Ama bu filmle iki isme ve yeteneklerine olan saygım daha da artmış oldu.

Joaquin Phoenix’in Oscar almasını isteyenlerden misiniz bilmiyorum (ben pek de değilim) ama bu filmle Driver’a ödül vermelerine itiraz etmeyeceklerdenim. Woody Allen’la ilgili çenesini kapatamıyor olmasını göz ardı edebilirsem Johansson’ı da düşünebilirim. Laura Dern’ün Big Little Lies’taki karakteri Renata’nın sanki avukat versiyonunu canlandırdığını düşündürten performansı ise kesinlikle göz ardı edilemez ve takdiri hak ediyor.

Marriage Story’nin beğendiğim taraflarından bir diğeri ise taraf tutmaya pek de yer vermemesi. Filmin belli bir noktasında evliliğin içinde kendisini sıkışmış hisseden Nicole’a hak verirken diğer yanda New York-Los Angeles arasında bocalayan ve oğluyla olan ilişkisi için çabalayan Charlie’yle empati yapabiliyorsunuz. Karakterlerin yerine koyduğumuzda yeri geldiğinde yaptıkları bencillikler göze batmıyor, anlaşmazlıkları ortada bırakıyor. Filmin bir noktasında ekrana “Birisi şunları boşasın!” diye bağırdığım dahi oldu. Gerçekçi olmaya çalışırken fazla zorladıklarını hissedebilirsiniz ama 2 saat 17 dakikalık genel bir anlatı içinde Marriage Story göze çarpan eksikliklerini kendi kendine törpülemesini biliyor.

KONU

Marriage Story, evli bir çiftin New York’tan Los Angeles’a uzanan dokunaklı boşanma hikâyesini konu alıyor. Aynı tiyatroda yıllardır birlikte yer alan ve bir çocuk sahibi olan yönetmen Charlie’ye ve oyunculuk yapan Nicole’e odaklanan film, dağılmak üzere olan bir evliliğin ve birlikte kalmaya çalışan bir ailenin herkesi yıpratan boşanma sürecini farklı açılardan gözler önüne seriyor.

NEDEN İZLEMELİ

–  İlişkilerle ilgili pek çok kavramı sorgulatırken pek çok izleyicinin kendisinden bir parça bulmasını sağlayabildiği için.

–  Klişelere ve aşina olduğumuz yapmacıklıklara bulaşmayıp gerçekçi kalmayı başarabildiği için.

–  Noah Baumbach’ın başarılı yönetmenliği ve içine çeken senaryosuna Scarlett Johansson, Adam Driver ve Laure Dern’ün başını çektiği kadronun kattığı tada tanık olabilmek için.

– Filmin sonunda yer alan Adam Driver’ın Being Alive performansı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmin hikâyesi büyük ölçüde yönetmen Noah Baumbach’ın kendi boşanmasından esinlenilerek hazırlandı. Baumbach ve Jennifer Jason Leigh evliliklerini 2013’te sonlandırdılar. Baumbach, Leigh’in filmi izlediğini ve beğendiğini açıkladı.

– Adam Driver, Scarlett Johansson ve Laura Dern senaryo tamamlanmadan önce filme dahil oldular.

– Johansson ve Dern de daha önce boşandılar. Hatta Johansson dahil olduğunda ikinci boşanması devam ediyordu. Driver ise boşanmış bir ailenin çocuğu. Filmde Dern’ün canlandırdığı boşanma avukatı, Scarlett Johansson’ı ve Laura Dern’ü boşanma sırasında temsil eden Los Angeleslı avukattan esinlenilerek yaratıldı.

– Charlie’nin oyun yönetmeni olması ve filmde söyledikleri şarkıların Company müzikalinden alınması Driver’ın fikri.

– Adam Driver ve Noah Baumbach daha önce The Meyerowitz Stories (2017/Netflix), While We’re Young (2014) ve Frances Ha (2012) filmlerinde de birlikte çalıştılar.

– Film, bir ay boyunca sinemalarda kalarak Netflix’in sinemalarda gösterilen en uzun filmi oldu. New York’taki son tek filmlik gösterim yapan sinema Paris Theatre, Ağustos ayında kapanmıştı. Netflix, sinemayı kiralayarak Marriage Story’yi özel gösterime de açtı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

–  Revolutionary Road (2008)

–  A Separation (2011)

–  The Meyerowitz Stories (2017)

– Kramer vs. Kramer (1979)

– The Squid and the Whale (2005)

– Scenes from a Marriage (1973)

– Who’s Afraid of Virginia Woolf? (1966)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir