Klaus (2019)

Çocukluğunda kurduğu o renkli hayallere dönmek ve çocuklarının hayallerini renklendirmek isteyenler, kızaklara hemen binsin çünkü Klaus’un sihirli dünyasına doğru yol alacağız.

Yönetmen koltuğunda Carlos Martinez Lopez ile Tarzan (1999) ve Despicable Me (2010) ile tanınan Sergio Pablos’un yer aldığı Netflix orijinal filmi Klaus, tam bir Noel masalı. Karakterlere sesleriyle hayat verenler arasında ise Jason Schwartzman, J.K. Simmons, Rashida Jones, Will Sasso ve Joan Cusack gibi isimler yer alıyor.

KONU

Babasının gücüne güvenen Jesper,  Postacı Akademisi’nin en kötü öğrencisidir. Bu gidişatı ile babasının canına tak ettiren Jesper Smeerensburg’e sürülür. Sürgüne gönderildiği adada tam anlamı ile hayat yoktur.  Her şey olumsuz, her şey renksiz, çocuklar bile çocuk değildir. Jesper bir gece el yapımı oyuncaklarla dolu bir kulübede bir başına yaşayan Klaus ile tanışır. Başta birbiriyle anlaşamayan bu iki kahraman, ışıkları oldukları çocuklarla tüm halkın rengini o soğuk siyahtan capcanlı kırmızıya bürüyecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Yapılan bir iyilik bir başka iyiliği beraberinde getirir düşüncesinin kutsallığını başarılı bir Noel hikâyesi üzerinden izleyene aktarmayı başardığı için.

– Hepimizin hayalindeki Noel Baba’nın nasıl var olduğunu kendisine çizdiği farklı ama inandırıcı hikâyesi ile anlatmayı başardığı için.

– Her şeyden vazgeçtiğimiz o anda, bir mum ışığının bile bizi tekrar hayata, umutlarımıza bağlayabileceğini hatırlattığı için.

– Hayatın her anının sürprizlerle dolu olabileceğini bize anımsattığı için.

– Küçük bir çocuğu mutlu et, o bir çocuk tüm köyün ışığı olsun düşüncesi ile tüm köyün büründüğü o ışıl ışıl rengârenk havasını solumak için.

– Gerek konusu, gerek kurgusu, gerekse çizdiği sıcacık anlatımı ile 7’den 77’e herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir masal niteliğinde olduğu için.

– Karakter ve seslendirme seçimindeki uyumun başarısına kulak kesilmek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Home Alone (1990)

– Frozen (2013)

– The Polar Express (2004)

– The Nightmare Before Christmas (1993)

– The Grinch (2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir