The Beach (2000)

Kendi cennetlerini arayanların ütopyası.

Alex Garland’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan The Beach’in yönetmen koltuğuna Danny Boyle otururken, başrollerde karşımıza Leonardo DiCaprio, Daniel York, Tilda Swinton, Patcharawan Patarakijjanon, Robert Carlyle ve Virginie Ledoyen gibi isimler çıkıyor.

KONU

Amerikalı genç bir gezgin olan Richard, yeni maceralar yaşamak uğruna bir gün Tayland’a gelir. Bangkok’taki ucuz bir otelde Fransız bir çiftle tanışır. Orada tanıştığı biri daha vardır; yılların ve uyuşturucunun mahvettiği bir gezgin olan Daffy. Hafif kafadan çatlak olan bu adam Richard’a gizli bir adadan, “Dünya Üzerindeki Cennet”ten söz eder. Ertesi gün de Richard’a adanın bir haritasını bırakır. Bu noktadan sonra Richard, belki de hayatı boyunca aradığı şeye doğru yola çıkacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Yönetimler her ne kadar barışçıl, özgürlükçü ve eşit olmaya çalışsa da, insan faktörünün etkisiyle mutlaka değişeceği ve yıkılmaya mahkûm olacağını bizlere gösterdiği için.

– İnsanların bencilliğini, ilkelleşmeye başladıkça ne kadar duyarsız ve acımasız olduğunu tokat gibi yüzünüze çarpacağı için.

– Filmin uyarlandığı romanın yazarı Alex Garland’ın ne kadar müthiş bir hayal gücüne sahip olduğunu görmek için.

– İnsanın kendisiyle ve toplumla olan çatışmalarını gerçekçi bir şekilde sunduğu için.

– Leonardo DiCaprio’nun gençlik hallerini görebilmek için.

– Eşsiz görüntüleri ve başarılı müzikleri için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Leonardo DiCaprio’ya, Titanic’in büyük başarısının ardından bu filmde tam 20 milyon dolar ödenmişti. DiCaprio aslında American Psycho’da başrolde oynayacaktı ama ücretinin çok artması nedeniyle anlaşma iptal oldu ve The Beach’de yer almaya karar verdi.

– Danny Boyle’un Richard karakteri için ilk tercihi Ewan McGregor’du. Stüdyo DiCaprio’yu isteyince ve Boyle müdahale etmeden onu kadroya alınca McGregor stüdyoyu suçlamış ve yıllarca Boyle’la konuşmamıştı. O zamanlar verdiği bir röportajda da ihanete uğramış gibi hissettiğini dile getirmişti. 2015 yılında McGregor ve Boyle arasındaki buzlar eridi.

– Danny Boyle filme başlamadan önce DiCaprio’dan dokuz kilo vermesini istemişti.

– Daffy’nin Richard’a verdiği harita, romanın yazarı Alex Garland tarafından yapılmıştı.

– Alex Garland’ın romanındaki Richard karakterinin doğum yılı 1974 ve Leonardo DiCaprio’nunkiyle aynı.

– Richard’ın kaldığı motelde Apocalypse Now filminden bazı sahneler görünüyor. Bu film aynı zamanda Danny Boyle’un en sevdiği film.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Mosquito Coast (1986)

– Lord of the Flies (1963)

– Cast Away (2000)

– Old Joy (2006)

– Into the Wild (2007)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir