Knives Out (2019)

Rian Johnson’ın olağanüstü bir kadroyla taçlandırarak Agatha Christie’ye saygı duruşunda bulunduğu başarılı bir katil kim hikâyesi.

Sinema izleyicisinin daha çok Star Wars ile tanıdığı, TV izleyicisinin Ozymandias’daki yönetmenliğiyle bildiği Rian Johnson, kendisinin yazıp yönettiği Knives Out filmiyle geçtiğimiz yılın son demlerinde izleyici karşısına çıktı. 10 Ocak’ta “Bıçaklar Çekildi” ismiyle ülkemizde vizyona giren film hali hazırda vizyondaki yolculuğuna devam ediyor hatta.

“Katil kim?” filmlerinden birisi olarak öne çıkan Knives Out, başta Agatha Christie hikâyeleri olmak üzere türe dahil pek çok eserden esinlenen başarılı bir yapım. Bu, esasında Johnson’ın da özellikle belirttiği ve pek çok eleştirmenin üstünde durduğu bir durum. Bu sayede Agatha Christie’nin eserlerini severek takip eden ve okuyan, filmi de merakla bekleyen birisi olarak başına oturmuş oldum. Neyse ki yüksek olan beklentiyi boşa çıkarmadı.

Knives Out’ı öne çıkaran bir diğer özelliği yıldızlar geçidi gibi olan kadrosu. İçinde Christopher Plummer, Daniel Craig, Chris Evans, Michael Shannon, Don Johnson, Tony Collette, Jamie Lee Curtis, Katherine Langford, Jaeden Martell, Ana De Armas ve dahası yer alıyor. Ayrıca Daniel Craig ve Ana de Armas’a rolleriyle Altın Küre adaylığı kazandırdı. Film, “En İyi Film (Komedi/Müzikal)” dalında Altın Küre adaylığı alırken Johnson’ın senaryosu “En İyi Orijinal Senaryo” dalında Oscar adaylığı kazandı.

Tüm bunların üstüne yüksek bir gişeyi ve çoğunluğu pozitif eleştirileri koyunca devam filmi kaçınılmaz hale geldi tabii. Johnson, Craig’in canlandırdığı Dedektif Blanc karakterinin başrolde yer alacağı ikinci bir film hazırlayacağını duyurdu.

Knives Out, iki saati geçen süresinde karakterleri üzerinden yedirdiği komedinin de katkısıyla emin adımlarla ilerliyor. Merak unsurunu besledikleri, karakterleri şüpheli hale getirmek için yaptıkları bazı hamlelerle ilgiyi filmde tutmayı başarıyorlar. Finali ise başarılı bir diğer özelliği, hatta başka türlü bitseydi kalbim kırılırdı herhalde.

Ana De Armas, Christopher Plummer ve filmde giydiği beyaz kazağıyla fenomen olan Chris Evans beğendiğim isimlerden oldu. Bazı oyuncular beklediğimden daha az ekran süresi aldılar, böylesi bir kadroyu bulmuşken bazı isimleri daha çok izlemek isterdim ama dert değil. Bir de Daniel Craig’in karakterinin aksanı gibi bir durum var. Bu da başta garipsediğim, devam ettikçe alıştığım, sonrasında fark etmediğim bir detay oldu.

Knives Out, nihayetinde türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir suç draması. Bir sonraki filmde Rian Johnson’ın mümkünse hem hikâyede hem de kadroda kaliteyi koruması dileğiyle.

KONU

Ünlü suç romanı yazarı olan Harlan Thrombey, 85. yaş gününü kutladıktan sonra evinde ölü bulunur. Yıllardır maddi açıdan Harlan’ın üstünden geçinen ve birbiriyle pek anlaşamayan aile bireyleri şüpheli durumuna düşer. Bu sırada ortaya çıkan Dedektif Benoit Blanc, kimin yaptığını bulmak için soruşturmaya dahil olur. Kendisini kimin tuttuğunu bilmeksizin çıktığı bu yolda hepsi birbirinden tuhaf ve çoğu işe yaramaz aile bireyleriyle uğraşmaya başlar. Dedektifin araştırması ilerledikçe saklı kalan birçok gerçek ortaya çıkar.

NEDEN İZLEMELİ

– “Katil kim?” sorusunu sorduran filmlerin başarılı bir örneği olduğu için.

–  Agatha Christie’nin tarzına daha yakın olan film, ona yakışan bir şekilde saygı duruşunda bulunduğu için.

– Komediyi suç dramasının içine başarılı bir şekilde harmanlayan, merak unsurunu beslemeyi bilen bir yapım olduğu için.

– Sinemanın tanınmış ve başarılı pek çok ismini bir araya getirdiği geniş ve ilgi çekici kadrosunun geneli gayet başarılı performansları için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Marta’nın kız kardeşi televizyon izlerken sesi duyulan kişi Joseph Gordon-Levitt’tir. Kadroda Dedektif Hardrock ismiyle görünen aktör, Rian Johnson’ın şimdiye kadar yönettiği beş filmde de yer aldı.

– Filmde Christopher Plummer’ın annesini canlandıran K. Callan aslında ondan altı yaş küçüktür.

– Daniel Craig, Benoit Blanc’ın konuşma stilini çalışırken güneyli tarihçi Shelby Foote’den esinlenmiştir.

– Filmin ilk ismi Morning Bell ve vizyondaki ismi Knives Out, Radiohead’in 2001’de çıkan albümü Amnesiac’taki şarkılardan alınma.

– Rian Johnson, İngiliz aktör Daniel Craig’in karakterini “Amerikalı Poirot” olarak tanımlamakta. İngiliz yazar Christie’nin yarattığı karakteri ekranda geleneksel olarak daha çok İngiliz aktörler (Albert Finney, David Suchet, Kenneth Branagh, Peter Ustinov vb.) canlandırdı. Romanlardaki Hercule Poirot ise aslen Belçikalı.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Murder on the Orient Express (2017)

– Clue (1985)

– The Mirror Crack’d (1980)

– Death on the Nile (1978)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir