Moartea domnului Lãzãrescu / The Death of Mr. Lazarescu (2005)

Yanı başınızdaki komşunuz olacak kadar bilindik, canınızı yakacak kadar da gerçekçi bir adam.

Bay Lazarescu ya babanız ya da yalnız yaşayan bir komşunuz ama bir gün hepimiz Bay Lazarescu olabiliriz. İşte bu kadar da tanıdık.

Romen yönetmen Cristi Puiu’ye 2005 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü kazandıran filmi The Death of Mr. Lazarescu ayrıca çeşitli festivallerde 27 ödül ve 9 adaylığın da sahibi olmuştu. Başrollerde Romen sinemasının sevilen, başarılı isimleri Ion Fiscuteanu ve Luminita Gheorghiu yer almıştı.

KONU

Bay Lazarescu, Bükreş’te bir apartman dairesinde üç kedisiyle birlikte yaşayan yoksul ve yaşlı bir adamdır. Bir de sorunu vardır. Bay Lazarescu bir alkoliktir. Bir gece fenalaşır ve ambulans çağırır. En nihayetinde ambulans geldiğinde sabaha kadar o hastane senin bu hastane benim isimli kara yolculuğuna çıkar.

NEDEN İZLEMELİ

– Film boyunca hastane hastane gezerken o sedyede yatan ben de olabilirim dedirttiği için.

– Hiç tanımadığı bir hastanın elini bir an bile olsun bırakmaktan vazgeçmeyen Avram karakterine hayran olmak için.

– Bay Lazarescu ve Avram arasında kurulan bağın anlatımındaki güzellik sayesinde dünyada böyle iyi insanlar da var dedirtmesindeki başarısı için.

– Bay Lazarescu’nun hastalığını teşhis etmek yerine sırf alkolik olduğu için Hipokrat yemini etmiş doktorlar ve sistem tarafından nasıl da kale alınmadığına şahit olmak için.

– Romen filmi olmasına rağmen izlerken kendinizi Türkiye’de sanabileceğiniz kadar tanıdık olduğu için.

– Bürokrasi, sağlık sistemi, insanın insana yaklaşımı, komşuluk kavramı, doktor hasta ilişkisi, yalnızlık gibi pek çok konuyu başarı ile harmanlayıp izleyene sunmasındaki sırıtmayan yalınlığını görmek için.

– Ion Fiscuteanu ve Luminita Gheorghiu’nun uyumunun güzelliğini izlemek için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Child’s Pose (2013)

– 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007)

– Police, Adjective (2009)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir