Anomalisa (2015)

Kendi gerçekliklerinde yalnız kalan insanların, farklı seslerde hayatı arayışı.

Prömiyerini yaptığı Venedik’te Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Anomalisa, Charlie Kaufman’ın ilk stop-motion filmi. Kaufman her filminde olduğu gibi Anomalisa’da da var oluşu, benliği, aşkı, yalnızlığı ve acıyı kendine has ironik ve bir o kadar da mizah yüklü diliyle öylesine çarpıcı bir biçimde izleyiciye aktarıyor ki, kukla bedenlerden çıkıp gelen o hisler, hepimizin hislerine tercüman oluyor.

KONU

Her şey, insanlarla iletişim kurmakta zorluk çeken ama bir yandan da müşteri hizmetleri üzerine uzmanlaşmış, hatta bu konuda motivasyon kitapları yazan Michael Stone’un bir seminer için Cincinnati’ye gitmesiyle başlar. Eski sevgilisi Bella’nın yaşadığı şehir olan Cincinnati’ye bu yolculuğu ona eski yaşananları hatırlatır. Önce onunla tekrar görüşmek isteyecek, hatta görüşecek ama sonrasında tanıştığı bambaşka biri hayatını çok daha farklı yönlere sürükleyecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Basit ama derin hikâyesini eşsiz görselliğiyle tamamladığı için.

– İnsanın hayatı boyunca başardıklarına, kaybettiklerine, gözlemlerine dair çarpıcı ayrıntıları bizlere aktarabildiği için.

– Kim olursak olalım, hayatımızda her neye sahip olsak da mutlaka “farklı”yı aramaktan vazgeçmediğimizi gösterdiği için.

– İzledikten çok sonra bile zihninizde bıraktığı küçük detaylarla etkisini göstermeye devam edeceği için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film 2005 yılında geçer.

– Charlie Kaufman’ın ilk stop-motion filmidir.

– Lisa’nın Michael’a söyleyeceği şarkı aslında “My Heart Will Go On” olacaktı, ancak bu şarkının telif hakkı alınamadığı için sonradan “Girls Just Want to Have Fun” olmuştu.

– Filmdeki iki ana karakter hariç, tüm kadın ve erkek karakterleri Tom Noonan seslendirmişti.

– Yapım aşamasının başlarında filmin, 40 dakika uzunluğunda bir kısa film olması planlanıyordu.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Being John Malkovich

– Synecdoche, New York

– Adaptation

– Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir