Boze Cialo / Corpus Christi (2019)

Bu sadece bir hikâye. Tanrı’dan ne kadar uzaklaştığımızı anlatan bir hikâye.

“Ben bir katilim. Düşüncelerimi öldürdüm. Yapamadığım şeyleri öldürdüm. Yaptıklarımı öldürdüm. Affetmek unutmak anlamına gelmiyor. Hiçbir şey olmamış gibi davranın anlamına gelmiyor. Affetmek sevgi demektir.”

Polonyalı genç yönetmen Jan Komasa’nın 92. Akedemi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film Dalında adaylığı olan Corpus Christi’si başta Palm Springs Uluslararası Film Festivali ve Chicago Uluslararası Filmi olmak üzere 34 ödül ve 20 adaylığa sahip bir yapım.

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali Venice Days’te yapan film başrollerde Na Granicy, Kler filmleri ve 1983 dizisi ile kendini ispatlayan Bartosz Bielenia, Ostatnia rodzina filmi ile kalbimizi fetheden Aleksandra Konieczna olmak üzere Polonya sinemasının başarılı oyuncularını barındırıyor.

KONU

Genç Daniel işlediği suç yüzünden ıslahevindedir. Orada tanıştığı ve etkilendiği rahibi kendine örnek alıp rahip olmak istediğini açıklar. Fakat sabıka kaydı buna engel teşkil eder. Şartlı tahliye olduğunda küçük bir kasabada yer alan bir marangoz atölyesine çalışmaya gönderilir. Daniel’in yanındaki rahip kıyafeti aklında rahip olma sevdası küçük kasabadaki tüm düzeni değiştirecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Daniel’in kendine has tavrı ile düzenlediği kilise ayinleri ile kasaba halkını nasıl şaşkınlığa uğrattığına şahit olmak için.

– Sahip olduğu hayali yerine getirmek uğruna büyük oynamayı seçen Daniel’in çılgınlığına kapılıp gitmek için.

– İnanç sahibi insanların kafalarında soru işareti olsa bile sırf karşısındaki rahip olduğu için nasıl da mantık dışı davranışları kabullenebileceğini görmek için.

– Daniel’in fabrika kutsama sahnesinde verdiği anlamlı vaazı ve karşısındaki topluluğu nasıl da dizinin üstüne kırdırdığını kaçırmamak için.

– Film boyunca yönetmenin Daniel için seyirciye karakterin iyi mi kötü mü sorusunu sordurmasındaki başarısı için.

– Küçük yerlerin kendi ahlak kurallarını yaratıp yargısız infaz yapma huyunu etkili bir şekilde anlatabildiği için.

– Daniel’in kasabadaki insanların yaşamlarını derinden etkilemiş olan olay üzerindeki yöreye aykırı gelen yaptırımlarının sonuçlarını izlemek için.

– Trajedilerin iç yüzünün görünen gibi olmayabileceğini bizlere hatırlattığı için.

– Dram ve komediyi başarı ile harmanladığı için.

– 92. Akedemi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film Dalındaki adaylığı için.

– Bartosz Bielenia ödülle tescillenmiş başarılı oyunculuğuna kaçırmamak için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– The Prayer (2018)

– Another Way (1982)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir