Minority Report (2002)

Geleceği değiştirmek ve işlenecek tüm suçları önceden görüp engellemek onların elinde. Peki ama bu düzen nereye kadar kusursuz işleyecek?

Gerçekten de kaderi değiştirmek mümkün mü? Minority Report bu cevapları size sonuna kadar verecek.

2002 yılında Steven Spielberg tarafından yönetilen Minority Report’un konusu, Philip K. Dick’in ilk kez 1956 yılında Fantastic Universe dergisinde yayınlanan kısa hikâyesine dayanıyor. Başrollerinde Tom Cruise’un yanı sıra, Colin Farrell, Samantha Morton, Kathryn Morris ve Max von Sydow yer alıyor.

KONU

Yıl 2054 ve Washington’dayız. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kâhinlerin ve teknolojik aletlerin de yardımıyla, cinayetleri daha gerçekleşmeden fark edip, suçluları yakalayan, Adalet Bakanlığı’na bağlı özel bir polis biriminin başındadır. Bir gün, Anderton’ın büyük bir güvenle, kusursuz olarak işlediğine inandığı sistem bir anda tamamen tersine döner. Artık başında bulunduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşindedir. Avcıyken av hâline gelen Anderton, gerçeği ortaya çıkarabilmek ve suçsuz olduğunu kanıtlayabilmek için bu noktadan sonra amansız bir mücadeleye girecektir.

NEDEN İZLEMELİ

– Blade Runner’dan bu yana 2000’li yılların en başarılı kült-fütüristik filmlerinden biri olduğu için.

– Spielberg’ün çektiği en tempolu ve aksiyonlu filmlerden biri olduğu için.

– Yakın gelecekteki dünyayı ve o zamanın teknolojisini başarılı bir şekilde resmettiği için.

– Tom Cruise’un Vanilla Sky’daki rol arkadaşı Cameron Diaz’ı ve filmin yönetmeni Cameron Crowe’u, metro sahnesinde kısa bir süre de olsa görmek için.

– İlk başta Matt Damon ve Hollandalı aktör Yorick van Wageningen’in de düşünüldüğü Danny Witwer rolünde Colin Farrell’ın başarılı performansını izlemek için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Tom Cruise Vanilla Sky filmini bitirdikten sadece birkaç gün sonra bu filme başladı.

– Filmdeki araba fabrikası sahnesi Alfred Hitchcock’un North by Northwest filminde kullanmayı düşündüğü ancak filmde yer almayan bir fikre dayanıyor.

– Iris Hineman rolünü aslında Meryl Streep oynayacaktı ancak vazgeçmek zorunda kaldı.

– Agatha rolü için Cate Blanchett’a teklif götürüldü.

– Philip K. Dick’in yazdığı kısa hikâyede John Anderton kısa boylu, şişman ve keldi. Yani Tom Cruise’un görüntüsüyle hiç alakası yoktu.

– Steven Spielberg fütürist yoga sahnesi için dünyanın dört bir yanından 12 tane başarılı akrobat getirtti.

– Tom Cruise ve Steven Spielberg, filmin bütçesini 100 milyon doların altında tutabilmek için alacakları paranın belli bir miktarından vazgeçti. Bunun yerine filmin hasılatından yüzde 15 pay almayı kabul ettiler.

– Kâhinlerin adları ünlü gizem romanı yazarları Dashiell Hammett, Arthur Conan Doyle ve Agatha Christie’den geliyor.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Blade Runner

– Total Recall

– The Island

– Brainstorm

– I, Robot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir