Incendies (2010)

“Çocukluk, insanın boğazına oturan bir yumru gibidir, kolay kolay yutulmaz.”

1989 yılında gerçekleşen ve Montreal Katliamı olarak bilinen okul baskınını konu alan 2009 yapımı Polytechnique adlı oldukça başarılı bir filme imza atan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve tarafından Wajdi Mouawad’ın tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan ve “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar adayı da olan ancak heykelciği Hævnen’a kaptıran Incendies / İçimdeki Yangın, tek kelimeyle sizi derinden sarsacak, adeta patlamaya hazır bomba etkisinde bir yapım.

KONU

Annelerinin ölümünün ardından avukatlarının çağrısı üzerine kendilerine yazılmış bir mektupla karşılaşan ikiz kardeşler Jeanne ve Simon, annelerinin son arzusunu yerine getirmek üzere Lübnan’a gider.  Aradan geçen yıllar pek çok şeyi karmaşık hale getirmiş olsa da, bu iki kardeş, gerçeğin peşinden gitmeye kararlıdır. Ancak gün geçtikçe ve sırlar deşildikçe, yürek burkan gerçekler su yüzüne çıkacaktır.

NEDEN İZLEMELİ

– Radiohead’in Tony Blair’in küreselleşmeden yana olan tutumuna karşı Amnesiac adlı albümlerinde yer verdikleri “You and Whose Army” parçasıyla başlayıp, soluksuz bir, iki saat 10 dakika geçirmenizi sağlayacağı için.

– Bir artı bir’in her zaman iki etmeyeceğini acımasızca kanıtladığı için.

– Denis Villeneuve’un, insanı derinden etkileyen, en sarsıcı filmlerinden biri olduğu için.

– Geçmiş ile şimdiki zamanı iç içe geçirerek, gizem ve gerilim dozajını da son derece yerinde kullandığı için.

– Uzun süre aklınızdan çıkmayacak olan şok edici finali için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Film Ürdün’de çekilmiş olmasına rağmen, filmin geçtiği Orta Doğu ülkesinin adı film boyunca söylenmemektedir.

– “Incendies” Fransızca’da “yangın felaketi” ya da “fire/yangın” anlamına gelmesine rağmen, Amerika da dahil pek çok ülkede Fransızca ismiyle gösterime girmiştir. Bazı ülkelerde de filmin adı “Incendies-The Woman who Sings” olarak değiştirilmiştir.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Tom at the Farm

– Waltz with Bashir

– The Kite Runner

– El Secreto de Sus Ojos

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir