Gifted (2017)

Bir dehayı yetiştirmeye ve dış dünyadan korumaya çalışan bir adamın verdiği mücadelenin sahici, yalın ve sıcak hikâyesi.

Chris Evans, 2017’de Marvel kariyerinin arasına ülkemizde “Deha” ismiyle vizyona giren yeni bir film daha sıkıştırdı. Marc Webb’in yönettiği “Gifted”ı Tom Flynn kaleme alırken kadrosunda Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Jenny Slate, Octavia Spencer ve Elizabeth Marvel da yer aldı.

Webb, her ne kadar (500) Days of Summer filmiyle benim radarıma girse de sonucu malum bir The Amazing Spider-Man (1-2) serüveni de bulunuyor. Bu da onlardan sonra elini attığı ilk film oldu aslında ve kendisini affettirdi denebilir. Gifted’ın aslında kimilerine gayet tanıdık gelebilecek, benzer örneklerini daha önce de izlemiş oldukları bir hikâyesi var. Biraz geriye gitsek kendimizi Kemal Sunal’da bile bulabiliriz. Webb de bunu kendince taçlandırmış.

Evans, kız kardeşi ölünce sorumluluğunu üstlendiği yeğenini kaybetmemek için uğraşan dayıyı kendisinden beklenecek ölçüde ve gayet yeterli bir şekilde ekrana aktarıyor. Arada Steve Rogers’ı akıllara getirdiği bile söylenebilir ama problem değil. Zaten daha durgun ve hayatı problemli bir karakteri var. Hikâyenin kendince iyi niyetli ‘kötüsü’ olarak anneanne Evelyn yer alıyor. Yıllardır ortada olmayan kadın Mary’nin süper zekâ olduğunun keşfedilmesiyle ortaya çıkmasın mı? Geçmiş elbette herkes için karışık ve acılı. Bunu da devam ettikçe parça parça önümüze seriyorlar.

Grace de bahsi geçen süper zekâ Mary’yi canlandırmakta. Hatta bir benzerini gidip geçen sene Young Sheldon dizisinde oynadı. Çocuk oyuncular içinde dikkat çeken başarılı bir profili var, burada da esirgemiyor. Ama burada büyümüş de küçülmüş bir portre çizmiyor. Saf ve masum bir çocuk olması, Frank ve Mary arasındaki zaman zaman baba-kıza çalan ilişki sayesinde film bana kendini sevdirdi ve gayet rahat izletti. Karşılıklı sahnelerde iyi bir ikili oluyorlar ve filmin değerini artırıyorlar. Dananın kuyruğunun koptuğu son kısımlar ise tatmin edici.

Navier-Stokes Problemi’ne atlayarak bir tık abarttıklarını düşünsem de geçmişi entegre etmekte başarılıydı en azından. Ana karakterimize çocuk büyütmede yardım eden iyi ve düşünceli komşu rolüne bürünen Octavia Spencer da filmin bonuslarından. Hatta siyah oyuncuların ödüllendirildiği Image Awards’ta rolüyle ödül bile kazandı.

The Gifted, konusunu başarıyla işleyip dışarıdan bakıldığında vaat ettiğini izleyiciye veren bir yapım olarak öne çıkıyor.

KONU

Geçmişi başarısızlıklarla dolu bir adam olan Frank Adler, Florida kırsalında bot tamir ederek hayatını devam ettirmekte ve rahmetli kız kardeşinin kızı Mary’yi büyütmektedir. Okula başlayan Mary’nin süper zekâ olduğu dikkat çekince Frank, kendisini annesi Evelyn ile kızı büyütme konusunda bir savaşa girmiş bulur. Frank, geçmişin acılarından dolayı normal bir çocukluk yaşamasını isterken annesinin eğitimiyle ilgili büyük planları vardır.

NEDEN İZLEMELİ

– Chris Evans’ın Marvel dışında da iyi bir kariyeri olduğunu hatırlamak için.

– Dramanın ağırlıklı olduğu mahkeme sahnelerine veya çocuklar üzerinden acıtasyona boğmadan anlatan düzgün bir yapım olduğu için.

– Frank ve Mary arasındaki örnek alınası ve dikkat çekici yetişkin-çocuk ilişkisi için.

– Karantina döneminde de izlenebilecek, kendini iyi hissettiren, rahat ve sıcak bir film olduğu için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

– Filmde bahsi geçen Navier-Stokes problemi “Milenyum Problemleri” olarak bilinen yedi problemden birisi. Çözümü için 1 milyon dolar ödül teklif edilmiştir. Yediliden Poincaré Sanısı Grigori Perelman tarafından çözülmüştür ve henüz çözülen tek problemdir.

– Chris Evans, halen beslediği köpeği Dodger’ı bu filmin çekimleri sırasında bulup evlat edinmiştir.

– Filmin sonunda sesi duyulan MIT operatörünü seslendiren Evans’ın yakın arkadaşı John Krasinski.

– Filmin çekimlerinin ardından Chris Evans ve Jenny Slate yaklaşık bir sene sevgili olup ayrıldılar. Bir süre sonra barışsalar da birkaç ay sonra (Mart 2018) tekrar ayrıldılar.

– Mary’nin DVD koleksiyonunda filmin yapımcısı Fox Searchlight Pictures’ın filmleri bulunmaktadır. Ice Age (2002), Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (2009), Garfield (2004), Little Manhattan (2005) bunların bazıları.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Knives Out (2019)

– The Man Who Knew Infinity (2015)

– The Nanny Diaries (2007)

– Defending Jacob (2020)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir