Reprise (2006)

“Keşke tekrar tanışabilseydik.”

Sanat ve edebiyat üzerine kurulan gençlik hayallerinin, varılmak istenen hedeflerin, dostluğun ve aşkın hüzünlü hikâyesi.

İstanbul, Rotterdam ve Toronto olmak üzere pek çok önemli festivalde ödül alan Norveçli yönetmen Joachim Trier’in ilk uzun metrajlı filmi Reprise, sonrasında gelecek olan harika filmlerin habercisi olma özelliğini taşıyor.

Phillip rolünde Norveçli oyuncu Anders Danielsen Lie’i izleme zevkine erişirken Erik rolünde ise yine Norveçli sevilen aktör Espen Klouman Høiner’i görüyoruz.

KONU

Oslolu Erik ve Phillip aynı hayali paylaşan iki idealist genç dosttur. İkisi de yazar olmak ister. Phillip bu arzusuna bir ânda kavuşurken Erik bunun için daha fazla çabalayacaktır. Hâli hazırda psikoz hastalığı olan Phillip kavuştuğu hayalin başarısı altında ezilip, sevdalandığı kıza duyduğu aşk ile ruhunun zedelenmiş koridorlarında günden güne kötüye gider ve sonunda hastaneye yatırılır. Phillip ise bir yandan kitabını yazıp, yayınevine kabul ettirmiş bir yandan da dostu Erik’in eski hâline kavuşup yeniden kitap yazması için kendince bir çaba içine girer.

NEDEN İZLEMELİ

– Phillip ve Erik’in Sten Egil Dahl’e olan büyük hayranlıkları karşısında nasıl da tatlı heyecana girip afalladıklarını seyirci olabilmek için.

– Yazar olma sürecini başlangıcından tıkanış noktasına kadar anlatmasındaki başarısı için.

– Phillip’in hayatına yeniden anlam katmak için yaşanıp bitmiş olayları tekrar canlandırmasındaki arzusuna şahit olmak için.

– Mutlu bir anın tekrar canlandırıldığında aynı kişilere mutsuzluk verdiğini izleyip, hiçbir şeyin aynı kalmadığını hatırlatmasındaki başarısı için.

– Filmin isminin ve konusunun kusursuz bütünleşmesini kaçırmamak için.

– Genç oyuncuların doğallıkla bezeli harika oyunculukları için.

– Yönetmenin iki gencin iç dünyasını izleyene aktarmasındaki başarısı için.

– Çok başarılı bir ilk film olduğu için.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

– Oslo, August 31st (2011)

– Thelma (2017)

– Troubled Water (2008)

– The Other Munch (2018)

Bir düşünce üzerine “Reprise (2006)

  1. sena

    Hayatımda izleyip en çok etkilendiğim filmler arasına girdi. Phillip karakteri… insana vay be dedirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir